Reklama

środa, 4 września 2013

Jak nie dać się wykorzystywać najbliższym?


jak nie dać się wykorzystywaćfot. sxc.hu
Najbliższe i zdecydowanie najważniejsze kontakty łączą nas z bliskimi. To oni nas kształtują, ale też bardzo często nadużywają naszej pomocy. Oto kilka sposobów, jak nie dać się wykorzystywać.

porady poradnik
Nawet, jeśli w życiu codziennym i pracy jesteś asertywna i stanowcza, w kontaktach z najbliższymi stajesz się zupełnie bezradna? Oczywiście rodzinę trzeba wspierać, ale są pewne granice, których nie powinniście przekraczać. Nie rezygnuj ze swoich planów i potrzeb tylko dlatego, że ktoś z bliskich zaplanował już za ciebie twój wieczór.
porady poradnikRegularnie robisz siostrze zakupy, wyręczasz mamę w obowiązkach domowych? To bardzo dobrze, ale nie podporządkowuj swojego życia do potrzeb innych ludzi. Tyczy się to nie tylko najbliższych, ale również kolegów, czy znajomych.
porady poradnikJak nie dać się wykorzystywać? Naucz się odmawiać i mówić „nie”. Wiem, że w stosunku do rodziny jest to wręcz niemożliwe, ale bardzo pomocne. Dzięki tej umiejętności, będziesz mogła zawalczyć o siebie i swoje potrzeby. A kiedy już odmówisz pomocy, nie pozwól się wpędzić w poczucie winy. To tylko próba manipulacji tobą.
porady poradnikJeśli mieszkasz z partnerem, założyłaś już rodzinę i masz dzieci, nie pozwól, by wszystkie obowiązki domowe spadły na ciebie. Ustal z mężem podział obowiązków. Jeśli twoje dzieci mają co najmniej po kilka lat, już mogą otrzymać swoje. To może być posprzątanie po zabawie, nakrycie do stołu. Możliwości jest wiele, w zależności od wieku dziecka.
porady poradnikZadbaj też o swój wolny czas. Kobieta, która ma już rodzinę i małe dzieci, pracuje właściwie 24 godziny na dobę. Ustal z partnerem czas, kiedy to on zajmie się dziećmi, a ty w końcu zrobisz coś tylko i wyłącznie dla siebie. To może być nauka języka obcego, plotki z koleżankami, czy upragniona nauka salsy. Wszystko zależy od ciebie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.