Reklama

niedziela, 11 maja 2014

Dieta ryżowa, jadłospis, przepisy, efekty oraz dieta ryżowa oczyszczająca

Dieta ryżowa, jadłospis, przepisy, efekty, dieta ryżowa oczyszczająca
Dieta ryżowa należy do jednych z najbardziej restrykcyjnych diet. Można spotkać jej różne odmiany i czas trwania: może trwać 3 dni, a nawet 4 tygodnie. Pomimo wielu wad, ma jedną ważna zaletę: skuteczność. W czasie miesiąca można schudnąć 10 kg.


Skąd się wzięła dieta ryżowa?

Dieta ryżowa została opracowana w 1934 roku przez Waltera Kempnera z amerykańskiego uniwersytetu Duke University. Podczas badań odkrył, że osoby które spożywają dużo ryżu rzadziej chorują na cukrzycę czy nadciśnienie, dlatego stworzył dietę, której podstawą jest ryż.
W Polsce dieta ryżowa jest mniej znana, ale stale zdobywa coraz większą popularność. W Stanach Zjednoczonych dieta ta jest stosowana od lat 40-tych XX wieku, gdzie stała się popularną kuracją odchudzającą.

Dlaczego ryż?

Ryż zawiera dużo potasu, a mało sodu przez co usuwa nadmiar wody z tkanek, a ponadto nie zakwasza organizmu (co powoduje szybszy metabolizm). Dieta ryżowa jest uboga w sól i tłuszcze, jest niskokaloryczna, a można najeść się do syta. Dieta ta obfita jest w magnes, witaminy i błonnik. Błonnik przyspiesza metabolizm, daje uczucie sytości, obniża poziom cholesterolu, a także wpływa korzystnie na serce czy pracę jelit.

Na czym polega dieta ryżowa?

Dieta ryżowa polega na spożywaniu posiłków, których głównym składnikiem jest ryż.  Dieta ryżowa jest dość różnorodna, gdyż dostarcza się organizmowi potrzebnych składników odżywczych.  Stosowanie diety opartej na jednym składniku (czyli jedzenie samego ryżu) nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż nie mogą wystąpić niebezpieczne dla zdrowia niedobory witamin, białka oraz minerałów. 

Dużym minusem diety ryżowej jest niewielka zawartość kalorii: dziennie spożywa się ok. 1000 kcal, dlatego przed zastosowaniem owej diety należy skonsultować się z lekarzem (aby upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań). Pomimo niewielkiej wartości kalorycznej dieta ta powoduje, że jest się sytym, zatem uczucie głodu podczas kuracji nie powinno Ci towarzyszyć.
Dietę ryżową bezpiecznie można stosować przez tydzień do 10 dni, a jeśli chcesz ją przedłużyć lub stosować częściej, to powinieneś skontaktować się z lekarzem.

Co jemy na diecie ryżowej?

Oprócz ryżu dozwolone są warzywa, owoce, zboża, ryby, chude mięso, nabiał, orzechy, rośliny strączkowe, drożdże, słonecznik, jogurty i inne przetwory mleczne. Wyjątek stanowią pierwsze dni, podczas których nie należy spożywać mięsa, ponieważ jest to czas, w którym usuwa się toksyny z organizmu.
Dopuszczalne są przekąski: owoce (np. pomarańcza lub jabłko itp.), warzywo (np. marchew), pieczywo chrupkie lub jogurt naturalny.
Dieta ryżowa jest prosta w zastosowaniu: polega na łączeniu wyżej wymienionych produktów z ryżem. Należy przygotować np. na śniadanie ryż z mlekiem, na obiad filet rybny z ryżem, na podwieczorek ryż z jogurtem i owocami, a na kolację sałatkę z ryżem.

Zasady diety ryżowej:

- Z diety należy wyeliminować sól, lub przynajmniej ograniczyć jej zużycie do minimum. Najlepiej jednak gotować warzywa lub inne posiłki bez jej użycia. Sól zwiększa apetyt, a dodatkowo zatrzymuje wodę w organizmie, co może przyczynić się do niewielkiej efektywności diety ryżowej.
- Należy wybierać ryż pełnoziarnisty, gdyż to właśnie w nim zawarte są najcenniejsze składniki odżywcze.
- Pomiędzy posiłkami należy pić duże ilości wody (ok. 1,5 – 2l) lub herbatę zieloną albo ziołową, a także soki ze świeżo wyciśniętych owoc ów albo warzyw.
- Ze względu na niewielką ilość kalorii polecane są krótkie spacery czy joga.

Dieta ryżowa - jadłospis:

Śniadanie do wyboru:
- ryż ze startym jabłkiem i cynamonem
- ryż z jogurtem naturalnym i owocami
- ryż z bananem
- ryż z malinami
- jogurt z ryżem

II Śniadanie do wyboru:
- wafle ryżowe z miodem
- jogurt naturalny z 2 łyżkami ryżu
- 2 kromki ciemnego pieczywa z miodem i słonecznikiem, pomarańcza
- 2 kromki ciemnego pieczywa z szynką, jabłko

Obiad do wyboru:
- ryż z filetem z ryby, surówka z marchwi i jabłka
- warzywa z ryżem i wołowiną, starte buraczki
- kotleciki ryżowe i sałatką z pomidorów
- ryż, grillowana pierś z kurczaka, sałatka z pomidorami
- gotowane na parze warzywa z ryżem i kilka plasterków szynki
- ryż z owocami morza
- ryż po chińsku

Podwieczorek do wyboru:
- grejpfrut i 2 racuszki ryżowe
- koktajl owocowy, wafel ryżowy
- 2 wafle ryżowe z konfiturą żurawinową
- kawałek arbuza i 2 ciasteczka ryżowe
- orzechy i słonecznik, koktajl marchwiowo-jabłkowy
- pomarańcz, 2 szyszki ryżowe
- jabłko, mus ryżowo-dyniowy

Kolacja do wyboru:
- sałatka warzywna (papryka, kukurydza) z ryżem
- risotto z pieczarkami, czosnkiem i cebulą
- 4 wafle ryżowe z sałatą, serkiem wiejskim, rzodkiewką, szczypiorkiem i pietruszką
- grillowany łosoś, 3 łyżki brązowego ryżu, pomidory
-zapiekanka ryżowa z czosnkiem, cebulą, pietruszką i ziołami prowansalskimi
- sałatka z kukurydzy, groszku, fasolki i jogurty + przyprawy
- ryż ze szpinakiem lub brokułami
- sałatka z kurczakiem, ryżem i sosem winegret

Dieta ryżowa – przepisy

Zapiekany ryż z jabłkami i cynamonem
Składniki: 50 dag jabłek, szklanka ryżu, masło, mleko, cynamon
Przygotowanie: Ugotować ryż w wodzie i mleku, dodać szczyptę soli i masło. Obrać i zetrzeć jabłka na tarce. Następnie dodać cukier i cynamon. Naczynie żaroodporne posmarować masłem. Na dnie położyć połowę ryżu, odrobinę masła, położyć warstwę jabłek i ponownie warstwę ryżu masła i jabłek. Całość zapiekać w piekarniku w temp 200 stopni C przez 30 min.

Ryżowe kotlety
Składniki: 3 jajka, cebula, 30 dag ryżu, 20 dag żółtego sera, 1 papryka chili, 0,5 kg pomidorów, 3 łyżki bułki tartej, 3 łyżki masła, olej
Przygotowanie: Posiekać cebulę, szczypiorek i chili; ser zetrzeć na tarce; pomidory pokroić w kostkę. Następnie nałożyć na patelnię 2 łyżki masła i posiekaną cebulę, którą należy zeszklić. Potem wsypać ryż (przez chwilę smażyć), zalać całość 0,5 l wody, dodać szczyptę soli i ugotować. Po przestudzeniu dodać bułkę tartą, posiekane chili, jajka, sól i połowę sera. Z całości uformować niewielkie kotleciki, a potem usmażyć na oleju. Na maśle zeszklić resztę cebuli, następnie dodać pomidory i dusić przez kilka minut. Na końcu dodać szczypior. Pomidory należy podawać z kotlecikami.

Dieta ryżowa oczyszczająca

W czasie tej monodiety (czyli kiedy spożywa się tylko jeden rodzaj pokarmu) spożywa się tylko brązowy ryż. Dieta ta trwa maksymalnie 2 dni. Ma ona za zadanie oczyścić organizm z toksyn, czyli zmagazynowanych szkodliwych ubocznych produktów przemiany materii.
Niełuskany brązowy ryż zawiera błonnik, który poprawia trawienie, daje uczucie sytości, zawiera cenne witaminy z grupy B: B1, B2, B5, a także PP, E i K. Dzięki ryżowi dostarcza się organizmowi potas, cynk, wapń, fosfor i magnes.
Dieta ryżowa oczyszczająca polega na jedzeniu tylko brązowego ryżu z dodatkiem ziół przez cały dzień. Można zjeść dowolną ilość ryżu i popijać dużą ilością wody lub zielonej herbaty.
Niestety, pomimo takich zalet jak zgubienie kilku kilogramów czy oczyszczenie organizmu, dieta ryżowa oczyszczająca może być niebezpieczna dla zdrowia, gdyż nie dostarcza się organizmowi wystarczającej ilości witamin i składników odżywczych. Dlatego lekarze i dietetycy odradzają ten rodzaj diety opartej tylko i wyłącznie na ryżu.

Uwagi:

- Aby uniknąć efektu jojo, należy stopniowo przechodzić od diety odchudzającej do zbilansowanej. Zatem po zakończeniu diety ryżowej konieczna jest zmiana stylu życia i aktywność fizyczna.
- Podczas diety konieczne jest zwracanie uwagi na to co się spożywa, odrobina cierpliwości, a efekty na pewno Cię zadowolą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.