Reklama

piątek, 13 września 2013

Jak powiedzieć dziecku, że jest adoptowane?


dziecko adoptowanefot. sxc.huAdopcja, to dla wielu jedyna szansa na spełnienie marzeń o rodzicielstwie. Jednak w chwili adopcji poza radością i miłością do dziecka, towarzyszy im strach i niepewność. Czy powiedzieć i jak powiedzieć dziecku o adopcji. Przeczytaj poniższe rady, by dowiedzieć się jak powiedzieć dziecku, że jest adoptowane.
porady poradnik
Tak naprawdę sprawa adopcji jest tak trudnym tematem, że chyba nigdy nie nadejdzie odpowiednia chwila na powiedzenie dziecku prawdy na temat jego pochodzenia. Jednak zbyt długie odkładanie rozmowy na ten temat w czasie, może przynieść więcej zła niż pożytku.
porady poradnikJuż od małego tłumacz dziecku skąd się u was wzięło. Oczywiście skróć swoje opowiadanie do minimum. Szczegóły i informacje na temat biologicznych rodziców, zostaw na później. Z czasem, kiedy dziecko dojrzeje, będziesz mogła mu opowiedzieć całą historię związaną z jego adopcją. Nie zasypuj go informacjami, raczej czekaj na jego pytania. Daj mu czas na oswojenie się z nowymi informacjami.
porady poradnikPrzygotuj się do takiej rozmowy, tak, by maluch nie zaskoczył cię żadnym pytaniem. Jeśli przy odpowiedzi się zawahasz, może pomyśleć, że coś przed nim ukrywasz.
porady poradnik
Kiedy zdecydujesz się na rozmowę z dzieckiem o jego adopcji, zarezerwuj sobie na nią sporo czasu. To ważne, by nie zakomunikować dziecku prawy o adopcji i zostawić go samego z tymi informacjami. Odłóż na ten czas wszystkie sprawy, nie odbieraj telefonów, za to skup się na dziecku i cierpliwie odpowiadaj na jego pytania.
porady poradnikNawet, jeśli musisz któryś raz z kolei opowiadać tą samą historię, zrób to. Bądź cierpliwa i wyrozumiała. Taka wiadomość może zburzyć jego pewne i uporządkowane życie.
krok6Zawsze zapewniaj go o waszej miłości do niego. Zapewniaj go, że jest waszym dzieckiem, że jesteście szczęśliwi, że z wami jest i bardzo go kochacie. To ważne, żeby dziecko otrzymało od was taki komunikat i było pewne waszych uczuć do niego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.