Reklama

czwartek, 7 marca 2013

Jak zorganizować dziecku czas?

Jak wiadomo dzieci nie lubią bezczynności, a jeśli nie chcesz, aby Twoje dziecko godzinami siedziało prze telewizorem lub komputerem, to powinnaś zorganizować mu czas. Jak to zrobić?


Zajęcia pozalekcyjne
To najpopularniejsza forma spędzania przez dzieci czasu wolnego. Rodzice zapisują dzieci na naukę języka obcego, karate, naukę gry a instrumencie, zajęcia plastyczne, basen i tym podobne. Poprzez takie zajęcia dzieci uczą się nowych umiejętności, a ponadto młody człowiek przebywa w towarzystwie rówieśników, może rozwijać swoje zainteresowania. Pamiętaj tylko, aby nie zmuszać dziecka do uczęszczania na zajęcia. Najlepiej będzie jeśli samo wybierze sobie to, co go interesuje.

Ruch to zdrowie
Nie ma to jak ruch na świeżym powietrzu! Zorganizuj dziecku czas na dworze, zwłaszcza wiosną i latem. Długie spacery, gry zespołowe, wycieczki rowerowe, a także jazda na rolkach to zawsze dobre pomysły. Natomiast zimą idealnym rozwiązaniem będzie jazda na sankach, nartach czy też wyjście na lodowisko.

A może pies lub kot?
Rodzice często nie zgadzają się na kupno zwierzaka sądząc, że po miesiącu dziecku znudzi się i przestanie się nim zajmować. Opieka nad czworonogiem to również nauka odpowiedzialności, dlatego warto zaufać młodemu człowiekowi i zdecydować się na zakup psa. Dziecko nauczy się opieki, a zwierzak na pewno okaże się być najlepszym przyjacielem, także Twoim.

Aktywne wakacje
Również wakacje lub kilka dni wolnego postaraj się zorganizować w miarę aktywnie. Zabierz dziecko w góry, a jeśli nie możesz zrobić tego samodzielnie, to poszukaj ofert zorganizowanych kolonii. Wycieczki dla aktywnych dzieci, obozy przetrwania, wspinaczka – takie formy spędzania wolnego czasu z pewnością przypadną młodemu człowiekowi do gustu.

Kultura przede wszystkim
Nie zapominaj o tym jak ważna jest kultura w rozwoju Twojej pociechy. Warto od czasu do czasu wybrać się do muzeum, teatru lub kina. Tylko nie wymuszaj na dziecku oglądania trudnego i ambitnego filmu, bo istnieje duże ryzyko, że tylko się zniechęci. Zacznij od przyjemnych filmów, które przeznaczone są dla dzieci.

Pamiętaj także o tym, aby czytać swojemu dziecku książki – najlepiej codziennie. W ten sposób rozwija się wyobraźnia, zwiększa zasób słów, a z czasem Twój syn lub córka samodzielnie zacznie sięgać po książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.