Reklama

środa, 7 maja 2014

Dieta kefirowa, jadłospis, przepisy, menu i efekty. Dieta oczyszczająca prof. Tombaka.

Dieta kefirowa, jadłospis, przepisy i efekty. Dieta oczyszczająca prof. Tombaka, trzydniowa, sześciodniowa, dwutygodniowa
Dieta kefirowa należy do jednej z najbardziej skutecznych diet, pozwala szybko i efektywnie pozbyć się zbędnych kilogramów. Podstawą menu jest kefir, który pełni funkcję oczyszczającą dla naszego organizmu.


Dlaczego kefir?

Kefir, znany człowiekowi od dawna produkt mleczny, bogaty jest w witaminy B2, B12, D, biotynę, minerały oraz białko, natomiast ubogi w węglowodany. Jest jednym z najstarszych mlecznych napojów fermentowanych, a także produktem mleczarskim o wysokich właściwościach odżywczych.
Kefir stosowany jest także jako środek leczniczy: działa uspokajająco na system nerwowy, poprawia trawienie, korzystnie wpływa na stan skóry, włosów oraz paznokci. Ponadto przyspiesza metabolizm i wspomaga perystaltykę jelit.

Na czym polega dieta kefirowa?

Dieta kefirowa podobna jest do diety jogurtowej – polega na spożywaniu kefirów. Zwykle występuje w trzech wariantach: trzydniowej, sześciodniowej, dwutygodniowej. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze wersje diety kefirowej.

Wariant trzydniowy

W wariancie trzydniowym można spożywać jedynie kefir ok. 1 – 1,5 l. Nie należy jeść mięsa, słodyczy, warzyw czy owoców. 1,5 l kefiru wystarczy, aby nie odczuwać głodu i ugasić pragnienie. Ilość straconych kilogramów zależy od indywidualnych właściwości organizmu.
Ten wariant diety kefirowej jest najbardziej restrykcyjny, gdyż nie dostarczamy organizmowi żadnych witamin, ani substancji odżywczych, zatem odradzamy ten rodzaj diety. Pomimo swojej skuteczności może ona być niebezpieczna dla zdrowia.

Istnieje także inny wariant diety kefirowej trzydniowej. W pierwszym dniu spożywa się tylko kefir (ok. 2l) i nic więcej, gdyż organizm musi się oczyścić. W drugim dniu należy jeść gotowane lub surowe warzywa, a w trzecim dniu gotowane mięso. Ta wersja diety kefirowej przypomina tę autorstwa prof. Tombaka (przedstawiamy poniżej).

Wariant sześciodniowy

W wariancie sześciodniowym diety kefirowej dozwolone jest, oprócz kefirów, spożywanie owoców i warzyw (np. surówka z marchwi i jabłek, sałatka owocowa). Dziennie należy spożyć 1 - 1,5 l kefiru oraz pół kilograma owoców lub warzyw.
Niestety, także i ta wersja budzi kontrowersje ze względu na swoją restrykcyjność. Ten rodzaj kuracji najbezpieczniej jest traktować jako kurację oczyszczającą, trwającą dzień – dwa dni.

Wariant dwutygodniowy

Jest to najbardziej urozmaicona wersja diety kefirowej, gdyż spożywać można wszelkie produkty: mięso, owoce, warzywa, produkty zbożowe itd.
Istnieje jednak kilka zasad, których należy przestrzegać:
- potrawy nie mogą zawierać soli
- nie należy spożywać słodyczy, lodów, alkoholu
- każdego dnia należy spożywać 1 - 1,5 l kefiru.
Ta wersja diety nie jest tak restrykcyjna, gdyż dostarcza się organizmowi wszelkie witaminy i minerały.

Dieta kefirowa – jadłospis (przykładowy):

Śniadanie: omlet, sałatka z kapusty, kefir
II Śniadanie: kefir, jabłko
Obiad: grillowana pierś kurczaka, ryż, warzywa gotowane na parze, kefir
Kolacja: sałatka grecka, grzanki, kefir

Dieta kefirowa – przepisy
Dieta kefirowa nie musi być nudna i monotonna. Możesz przygotować posiłki, które będą miały w swoim składzie kefir. Przedstawione poniżej dania są lekkostrawne, niskokaloryczne, a także bogate w witaminy i składniki odżywcze.

Sałatka ze szpinaku i kefir
Składniki: kefir, liście szpinaku, koperek i jajko na twardo
Przygotowanie: posiekaj liście szpinaku, następnie dodaj pokrojone jajko, posyp koperkiem i wymieszaj z kefirem

Chłodnik z kefirem
Składniki: kefir, ugotowane buraki, ogórki kiszone, pietruszka i koper
Przygotowanie: pokrój buraki, ogórki kiszone, dodaj posiekaną pietruszkę i koperek; całość wymieszaj z kefirem

Dieta kefirowa oczyszczająca – wersja prof. Tombaka

Dieta kefirowa oczyszczająca pozwala na oczyszczenie jelit, stosowana może być przed rozpoczęciem diety właściwej. Ta wersja diety trwa 3 dni, poniżej przykładowe menu i ogólne zasady.
Dzień 1
W pierwszym dniu spożywa się sucharki z ciemnego pieczywa, w dowolnej ilości. Do tego kefir, ok. 2 – 2,5 l. Kefir i sucharki należy spożywać w 6 posiłkach.
Dzień 2
W drugim dniu nadal je się sucharki, ale zamiast kefiru należy pić sok jabłkowy, koniecznie ze świeżo wyciśniętych jabłek (ok. 1,5 – 2 l).
Dzień 3
W trzecim dniu diety oczyszczającej spożywa się gotowane warzywa (np. buraki, marchew, ziemniaki) oraz sucharki. Można także jeść kapustę i ogórek kiszony.
W czasie tej trzydniowej diety oczyszczającej nie można spożywać, ani pić niczego więcej oprócz wody niegazowanej.

Efekty diety trzydniowej oczyszczającej to: spadek wagi, oczyszczenie organizmu z zalegających w jelicie grubym niestrawionych produktów, większa energia i lepsze samopoczucie. Niestety w trakcie diety może boleć głowa i możesz poczuć się słabo. Jeśli poczujesz się źle, należy przerwać dietę.

Dieta kefirowa - efekty

Dieta kefirowa prowadzi do spadku wagi. Jednak, aby nie nastąpił efekt jojo należy trzymać się zaleceń. Pamiętaj, aby nie spożywać samego kefiru zbyt długo, w przeciwnym razie możesz być pewny, że efekt jojo wystąpi.

Uwagi:

- Nie należy przedłużać diety, a także nie można stosować częściej niż co dwa miesiące. Zamiast kefiru można spożywać maślankę, zsiadłe mleko lub jogurt naturalny.
- Dietę kefirową mogą stosować tylko osoby zdrowe; dieta ta nie jest zalecana nastolatkom, kobietom w ciąży czy karmiącym. Przed zastosowaniem diety należy skonsultować się z lekarzem.
- Po zakończeniu diet zaleca się spożywanie niskokalorycznych posiłków, w małych porcjach, aby uniknąć efektu jojo. Ważna jest także aktywność fizyczna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.