Reklama

piątek, 16 sierpnia 2013

Jak mieć więcej energii?


jak mieć więcej energii
Któż z nas nie chciałby być pełnym energii? O ile każdy marzy o świetnej kondycji, wielu z nas ma problemy z jej utrzymaniem, czujemy się ciągle, zmęczeni i wyczerpani. Co zrobić, aby to zmienić? Przeczytaj poniższe porady, aby dowiedzieć się jak mieć więcej energii.
 fot. sxc.hu  
porady poradnik
Zatem jak mieć więcej energii? Przede wszystkim staraj się zrozumieć swój naturalny zegar biologiczny. Najwięcej energii mamy rano, w godzinach od 9 do 12 rano, a następnie ok. 18 wieczorem. Ten czas powinieneś wykorzystać na najbardziej kreatywne i wymagające energii zadania. Natomiast ok. godziny 14- 16 po południu przychodzi kryzys i następuje spadek energii. Ten czas (w miarę możliwości) powinieneś przeznaczyć na krótki odpoczynek lub drzemkę.
Staraj się wstawać codziennie o tej samej godzinie, nawet podczas weekendów. W przeciwnym razie rozregulujesz swój zegar biologiczny i będziesz mieć problem, by zasnąć o właściwej godzinie, a potem rano wstać.
porady poradnik
Kolejną kwestią jest zdrowa żywność oraz napoje. Pamiętaj o zróżnicowanej i zbilansowanej diecie bogatej we wszystkie witaminy, a w szczególności o witaminie C (której niedobór powoduje zmęczenie) oraz witaminie B (odpowiada za przekształcanie cukrów w energię), a także preparatach z żen-szeniem lub guaraną. Do swojej diety włącz więcej owoców i warzyw, które dzięki błonnikowi spowolni wchłanianie się cukrów. Jedz częściej, ale w mniejszych ilościach; unikniesz uczucia ciężkości spowodowanego zbyt obfitym posiłkiem oraz wahania w poziomie energii.
Zjedz chude produkty bogate w białko, jak np. pierś z kurczaka czy ryby, które zapewnią Ci poczucie sytości nie nie spowodują nagłych skoków w poziomie energii.
Pamiętaj również o piciu odpowiedniej ilości wody. Dietetycy i lekarze zalecają picie minimum 2 litrów wody dziennie. Ciężkie herbaty i kawę zastąp herbatą zieloną lub yerba mate. Ich picie powoduje efekty podobne do kawy, a nawet większe - a o ile zdrowsze! Wyeliminuj napoje energetyczne, które powodują nagły i duży wzrost poziomu energii, a następnie równie błyskawiczny jej spadek. Po wypiciu takiego napoju będziesz się czuć bardziej zmęczony niż wcześniej. Staraj się także ograniczyć alkohole, szczególnie spożywane przed snem.
Jeżeli poczujesz nagły spadek energii po prostu zjedz kilka kostek czekolady. Dzięki czekoladzie nie tylko poczujesz przypływ sił, ale także poprawisz sobie humor.
Zjedz niewielką przekąskę np. batonik zbożowy, sałatkę owocową bądź warzywną, orzechy lub bakalie. Unikaj niezdrowych batoników, której jedynie krótkotrwale dodają energii, a poza tym są źródłem pustych kalorii.
porady poradnik
Zadbaj o zdrowy sen, który powinien trwać 7 - 8 godzin, a przed snem zawsze wywietrz pokój, w którym śpisz. 
Zrób sobie krótką drzemkę, która powinna trwać od 20 do 30 min. Nie śpij dłużej, ponieważ do końca dnia będziesz tylko bardziej zmęczony, niewyspany i rozdrażniony.
porady poradnikPoproś partnera, koleżankę lub kolegę o masaż. Dzięki masażowi zredukujesz poziom stresu i rozluźnisz się, a ponadto doda Ci dużej dawki energii na resztę dnia.
porady poradnikPamiętaj o odpoczynku i o tym, że czasami warto odciąć się od stresującej rzeczywistości i dać odpocząć swojemu umysłowi (zwłaszcza podczas nauki czy pracy, która wymaga wysiłku intelektualnego). Obejrzyj ulubiony serial, pograj w grę, poplotkuj z przyjaciółmi, wyjdź na spacer czy pobaw się z psem. Dzięki tym czynnościom zapomnisz o problemach, a pozytywny skutek tego będzie taki, że zwiększysz poziom energii. Jednak nie przesadzaj z czasem przeznaczonym na tego typu rozrywkę, wystarczy 10 min.
krok6Nie zapomnij o regularnych ćwiczeniach, zwłaszcza jeśli masz siedzący tryb życia. Najlepiej jeżeli po wstaniu z łóżka wykonasz kilka prostych ćwiczeń rozciągających. Możesz także wybrać się na siłownie, pobiegać lub pójść na zajęcia z jogi. Ćwiczenia areobowe dotlenią wszystkie narządy oraz przyspieszą ciśnienie krwi, natomiast dzięki jodze zredukujesz napięcie oraz stres. Każda aktywność fizyczna wpłynie w pozytywny sposób na Twój organizm, a tym samym poziom energii.
krok7Przy długiej i nużącej pracy zrób sobie przerwę na ćwiczenia, porozciągaj trochę ramiona, plecy, zrób kilka głębszych oddechów. Otwórz okno, by wpuścić świeże powietrze.
krok8Jeżeli poczujesz brak energii i siły do pracy czy nauki, ochlap twarz zimną wodą, a najlepiej zrób sobie zimny prysznic. Wystarczy krótki prysznic, by od razu poczuć się lepiej.
krok9
Ubieraj się w jasne kolory np. żółty, zielony lub czerwony. Według osób które stosują terapię kolorami najbardziej energetycznym kolorem jest kolor czerwony.
Stosuj aromoterapię, np. poprzez wdychanie lawendowych aromatów, dzięki którym zrelaksujesz się oraz zwiększysz bystrość i jasność umysłu.
krok10Postaraj się wyeliminować stres ze swojego życia; częściej się uśmiechaj. Stres tylko wysysa z Ciebie energię i odbiera chęci.
krok11Nie zamykaj się przed ludźmi, ale wyjdź do innych! Ubierz się ładnie, dzięki temu poczujesz się dużo lepiej, a i komplementy przyjaciół z pewnością dodadzą Ci pewności siebie.
krok12Słuchaj swojej ulubionej muzyki (zwłaszcza bardzo energetycznej). Najlepiej będzie jeżeli wybierzesz swój własny repertuar z kilkoma energetyczno - rockowymi utworami, dzięki którym masz ochotę tańczyć i śpiewać. Kiedy poczujesz, że poziom Twojej energii spada będziesz włączać sobie swoją własną playlistę.
krok13Uporządkuj otoczenie, swoje miejsce pracy, dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu i energii na myślenie o niepotrzebnych rzeczach lub szukaniu niezbędnych przedmiotów.
krok14Wyjdź na spacer lub pobiegaj trochę na świeżym powietrzu. W ten sposób dotlenisz swój organizm i poprawisz krążenie. Naturalne światło słoneczne będzie dla Twojego ciała znakiem, że jest jeszcze dzień i nie pora na spanie.
krok15Rzuć palenie i schudnij kilka kilogramów. Palenie papierosów powoduje gorszą jakość snu, a także zmęczenie i znużenie. Natomiast zrzucenie kilku zbędnych kilogramów da Ci uczucie lekkości i spowoduje przypływ energii. Pamiętaj tylko, by chudnąć w rozsądny sposób. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.