Reklama

sobota, 24 maja 2014

Jazda na rowerze a odchudzanie. Co daje jazda na rowerze? Czy odchudza? Jazda na rowerze a kalorie i efekty. Rower a odchudzanie i spalanie kalorii.

Jazda na rowerze a odchudzanie, kalorie, Czy można schudnąć jeżdżąc na rowerze
Jazda na rowerze to nie tylko sposób na dobrą zabawę, ale także na to by zgubić kilka zbędnych kilogramów. To trening dla całego ciała, który nadaje się dla każdego, niezależnie od wieku i sprawności fizycznej.


Choć w Polsce jest wciąż mało dostępnych ścieżek, to wciąż otwierane są nowe trasy. Jednak nie musisz ograniczać się jedynie do ścieżek rowerowych. Możesz wybrać bardziej przyjemne rozwiązanie i wybrać się rowerem np. do lasu.
Jazda na rowerze jest typowym ćwiczeniem aerobowym, dzięki któremu najłatwiej i najszybciej spalisz tkankę tłuszczową.

Jakie są korzyści z jazdy na rowerze?

- Możesz pozbyć się zbędnych kilogramów, spalić kalorie. Jazda na rowerze odchudza znacznie skuteczniej niż bieganie, gry, czy inne formy wysiłku fizycznego.
- Jazda na rowerze pozwala zyskać szczupłe i zgrabne nogi ze względu na to, że w pedałowanie zaangażowane są nie tylko mięśnie ud czy łydek, ale także mięśnie pleców, bioder, brzucha, ramion i przedramion.
- W przypadku jazdy poza terenami miejskimi możliwość oddychania świeżym powietrzem.
- Zwiększa się pojemność płuc, przez co poprawia się funkcjonowanie układu oddechowego, krew jest bogata w tlen, a serce pracuje sprawnie. Krew krąży szybciej, następnie obniża się ciśnienie, a w efekcie zmniejsza się ryzyko wystąpienia niedokrwienia serca oraz zawału.
- Poprawa ogólnego stanu zdrowia i kondycji.
- Obniżenie „złego” cholesterolu” i podwyższenie poziomu „dobrego”.
- Pozbędziesz się cellulitu z ud i pośladków.
- Zapobiega żylakom, gdyż usprawnia przepływ krwi w łydkach.
- Trening mięśni nóg i ich wzmocnienie. Pobudzone do pracy mięśnie pobierają energię z komórek tłuszczowych przez co normuje się poziom cukru we krwi, co zapobiega miażdżycy.
- Dla osób, które mają problemy ze stawami jazda na rowerze jest idealnym rozwiązaniem. Trening na rowerze odciąża stawy i kości, a systematyczny trening chroni przed osteoporozą.
- Jeśli masz siedzący tryb pracy to jazda na rowerze pozytywnie wpłynie na kręgosłup i dolne partie ciała.
- Jazda na rowerze nie jest skomplikowanym sportem, nie wymaga żadnego przeszkolenia.
Zdecydowana większość ludzi potrafi jeździć na rowerze, gdyż jest to czynność której się nie zapomina.

Ile kalorii można spalić?

Ilość spalanych kalorii zależy od Twojej wagi oraz od intensywności jazdy. Jazda na rowerze powinna trwać dłużej niż 20 minut, gdyż dopiero po tym czasie zaczyna się spalać tłuszcz. Przy długiej jeździe organizm zaczyna spalać duże ilości kalorii. Przyjmuje się, że podczas jazdy na rowerze z prędkością 10 – 15 km/h można spalić od 300 do 400 kalorii w ciągu godziny. Natomiast jadąc z prędkością 20 km/h możesz spalić nawet 600 kalorii

W jaki sposób jazda na rowerze poprawia stan zdrowia?

- Twoje serce i płuca otrzymują spory trening, który przyczynia się do poprawy kondycji układu sercowo-naczyniowego.
- Mocniejsze i zdrowsze serce i płuca będą efektywniej transportować tlen do całego organizmu. Tętno  i ciśnienie krwi spadną. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia chorób serca.
- Trening na rowerze może trwać przez dłuższy okres czasu, a Twoje mięśnie nie będą zmęczone.

Jak zacząć trening na rowerze?

Jeździć na rowerze może każdy, a jeśli już raz nauczyłeś się jeździć to nigdy nie zapomnisz tej czynności. Jest wiele przeróżnych rodzajów rowerów jak np. rower górski, kolarskie, wyścigowe czy elektryczne. W sezonie zimowym, kiedy pogoda nie sprzyja możesz wybrać rower stacjonarny. Wybór odpowiedniego należy do Ciebie.

Jeśli nie masz wystarczająco dużo pieniędzy, to możesz kupić rower używany (np. przez aukcje internetowe lub ogłoszenia) lub pożyczyć od znajomego lub wypożyczalni. Ważne, aby rower był sprawny.

Kiedy już wybierzesz rower możesz wybrać trasę pierwszego przejazdu. Ważne jest to, abyś na początku trzymał się z daleka od dróg o dużym natężeniu ruchu oraz wybierał w miarę krótkie dystanse. Mogą to być trasy wokół Twojego miejsca zamieszkania. Najlepiej będzie jeśli początkowo będziesz wybierać w miarę płaskie ścieżki i unikał zbyt dużych wzniesień czy górek, dopóki nie poprawisz swojej kondycji.
Stopniowo możesz zwiększać odległość oraz prędkość, a następnie spróbować dojechać w miejsca, do których zwykle dojeżdżasz samochodem lub autobusem. Jeśli będziesz jeździć 2-3 razy w tygodniu, to po miesiącu pokonanie kilku kilometrów nie będzie już dla Ciebie problemem. Z czasem możesz zrezygnować z dojeżdżania do pracy samochodem i przesiąść się na rower.

Jazdę na rowerze możesz kontynuować także jesienią i zimą, czyli wtedy kiedy najszybciej przybieramy na wadze. Wystarczy wybrać rower stacjonarny. Wystarczy trening 3-4 razy w tygodniu, by utrzymać sylwetkę lub przygotować się na nowy sezon wiosenno-letni.
Podczas jazdy ważna jest prawidłowa pozycja, która pozwoli Ci na wygodną i efektywną jazdę. Wybierz taką, w której czujesz się najlepiej.

O czym należy pamiętać?

- Trening powinien odbywać się regularnie, minimum 3-4 razy w tygodniu. Systematyczność to podstawa w każdym sporcie. Najlepiej jest wybrać trening 3 razy w tygodniu: środek - piątek – niedziela. Pozwoli to na regenerację organizmu i wypoczynek.
- Prędkość jazdy nie powinna być zbyt szybka. Chodzi przede wszystkim o to, by była ona długa (minimum 30 min.). Na początku wystarczy 20 minut, by przyzwyczaić organizm do wysiłku.
- Aby osiągnąć lepsze rezultaty pamiętaj o niskokalorycznej diecie.
- Podczas jazdy pij dużo wody.

Dodatkowe korzyści z jazdy na rowerze

Jazda na rowerze, poza odchudzaniem i korzyściami zdrowotnymi, ma także inne zalety. Dzięki niej będziesz mieć możliwość zwiedzenia okolicy, a w przeciwieństwie do spacerów czy joggingu przemierzysz znacznie dłuższe dystanse w krótszym czasie. Spróbuj wybierać różne trasy, aby uniknąć szybkiego znudzenia wciąż tymi samymi krajobrazami.  Dzięki temu nie tylko nie znudzisz się, ale będziesz mieć większą motywację do jazdy na rowerze. Trening na rowerze ma także inne plusy: nie jest tak nużący i monotonny jak ćwiczenia na siłowni, a zmęczenie nie przychodzi tak szybko.

Rower to nie tylko odchudzanie, ale także świetna zabawa, okazja do poznania nowych ludzi oraz do wypoczynku.
Jazda na rowerze jest idealnym środkiem do przemieszczania się ze względu na wciąż rosnące ceny paliwa oraz zakorkowane miasta. Jeśli zdecydujesz się przesiąść z samochodu zaoszczędzisz nie tylko na benzynie, ale także na ubezpieczeniu samochodu oraz opłatach parkingowych. Poza tym nie będziesz wytwarzać spalin, a tym samym będziesz chronić środowisko.
Jeśli wybierzesz rower zamiast autobusu czy samochodu zaoszczędzisz także czas na treningi, a nawet na dojazdy na nie. Zatem poprawisz zdrowie, swoją kondycję, spalisz zbędne kalorie bez chodzenia na siłownię czy inne ćwiczenia fizyczne.

Czy dzięki jeździe na rowerze zbudujesz masę mięśniową?

Dzięki treningowi na rowerze spalisz kalorie, pozbędziesz się cellulitu z ud i pośladków, ale także ukształtujesz mięśnie. Jednak  jest mało prawdopodobne zbudowanie dużej masy mięśniowej. Jazda na rowerze przyczynia się do zgubienia kilku kilo, zwłaszcza z dolnych partii ciała, oraz do wzmocnienia i ujędrnienia mięśni.

Bezpieczeństwo

- Upewnij się, że rower jest w pełni sprawny.
- Miej przy sobie podstawowe narzędzia do naprawy roweru oraz pompkę.
- Ubieraj się w widoczne kolory, a w nocy miej odblaskowe znaki na ubraniu.
- Po zmroku włącz światło.
- Załóż kask na drodze i poza nią.
- Stosuj się do przepisów drogowych.

Uwagi


Przeciwwskazaniem do jazdy na rowerze są schorzenia układu krążenia oraz choroby stawów i kręgosłupa. Zatem jeśli masz powyższe dolegliwości, to skonsultuj się z lekarzem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.