Reklama

piątek, 20 grudnia 2013

Jak zbudować efektywny zespół?

jak zbudować zespół
Nawet najlepsi pracownicy z możliwych jakich zatrudnimy, nie są żadną gwarancją sukcesu. Wszystko przez to, że mogą oni nie stworzyć odpowiedniego zespołu ludzi, który będzie wspólnie i rzetelnie realizował zadania. Twoim zadaniem, jako przedsiębiorcy, jest ukształtować taką drużynę nastawioną na współpracę i wspólny sukces. Tylko jak to zrobić? Przeczytaj poniższe porady, aby dowiedzieć się jak zbudować zespół.
 fot. sxc.hu   
porady poradnikPodstawowa zasada to stworzenie odpowiednich warunków pracy. Twoja załoga musi czuć się dobrze w miejscu, w którym ma realizować zadania – bez tego morale będą niskie, a co za tym idzie spadnie wydajność pracy.
porady poradnikZatem jak zbudować zespół, który będzie zgrany i efektywny? Przede wszystkim przydzielaj zadania indywidualnie, zwracając uwagę na to, jak można to wykorzystać do zrealizowania w zespole. Niech więc każdy wie co ma robić, ale twoim zadaniem, gdy wymaga tego sytuacja, jest wykreowanie drużyny, w której każdy wniesie swój element całości.
porady poradnikTraktuj wszystkich na równi i z jednakowym szacunkiem. Jako szef drużyny nie możesz dopuścić do tego, aby ktokolwiek czuł się lepszy lub gorszy od drugiego. To podstawowy powód sporów w firmie – jeżeli ktoś nie pracuje tak jak tego oczekujesz, nie informuj go o tym przy wszystkich.
porady poradnikWytwórz świadomość pracowników, że ich wspólne działanie jest potrzebne przedsiębiorstwu. W twoim zespole nie może być miejsca dla indywidualistów, którzy sami najlepiej wiedzą co i jak robić. Dobieraj odpowiednio ludzi i kreuj ich poczucie odpowiedzialności za grupę.
porady poradnik
Spraw, aby każdy mógł wnosić swoje pomysłu i przekazywać je tobie oraz grupie. Wzajemna współpraca, słuchanie pomysłów i „burze mózgów” mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na końcowy efekt. Bo jak mówią – co dwie głowy to nie jedna.
krok6
Stwórz odpowiednią hierarchię – wybierz lidera, którego zaakceptuje grupa, ponieważ bez niego praca zespołu nie będzie efektywna i może dojść do wielu niepotrzebnych nieporozumień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.