Reklama

niedziela, 1 grudnia 2013

Jak skutecznie przekonywać?


jak przekonywać
fot. sxc.hu
Perswazja jest skuteczna wtedy, gdy dzięki użyciu jakiegoś komunikatu, zmieniamy punkt widzenia innej osoby. Nie jest to jednak łatwe i trzeba zastosować się do kilku wskazówek, które ułatwią przekonanie kogoś do własnego zdania. Przeczytaj poniższy poradnik, aby dowiedzieć się jak przekonywać.


porady poradnikZatem jak przekonywać, tak by inna osoba zmieniła swój punkt widzenia? Przede wszystkim zachowaj spokój i pewność siebie. Nikt nie przekonuje bardziej od spokojnych, wyważonych ludzi. Spójrzcie na polityków – czy najbardziej przekonywujący nie są ci, którzy swoje tezy wygłaszają bez zająknięcia, z pewnym głosem i stoickim spokojem?
porady poradnikStaraj się wzbudzić sympatię. Z tym bywa różnie i bardzo trudno wywołać pożądany efekt, czyli taki, by rozmówca z jednej strony cię polubił, a z drugiej zachował odpowiedni respekt. Uśmiechaj się więc co jakiś czas, mów ciepłym tonem, ale wciąż z pewnością w głosie.
porady poradnikUnikaj pokrętnych odpowiedzi. Często chcąc wywołać jak najlepszy efekt u rozmówcy, chcemy jak najdokładniej wyjaśnić swój punkt widzenia. Podajemy masę tez, przykładów i argumentów, ale w natłoku informacji często sami możemy się pogubić. To pierwszy krok do tego, by perswazja była nieskuteczna.
porady poradnikUżywaj właściwych argumentów. Aby kogoś do czegoś przekonać, koniecznie należy posiąść wiedzę w danej dziedzinie i mieć jasno sprecyzowany punkt widzenia. Podawaj takie argumenty i dowody, których nie będzie w stanie złamać twój rozmówca.
porady poradnikNie wymuszaj na kimś podjęcia decyzji. Odpowiednia perswazja polega na tym, aby przekonać kogoś bez argumentów siły. Nie groź więc, nie używaj sformułowań z „musisz” i bądź równym partnerem dla rozmówcy.
krok6Powołuj się na autorytety. Nic nie jest bardziej przekonujące od wykazania, że znana i poważana osoba myśli tak samo jak ty. Podawaj więc przykłady takich osób, co może łatwo zmienić punkt widzenia drugiej strony. Dla nas Polaków, najbardziej przemawia np. Jan Paweł II, którego poglądów wielu nie ma sumienia podważać – może uda się to wykorzystać?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.