Reklama

czwartek, 6 września 2012

Praca w Niemczech - praktyczne rady



Z dniem 1 maja 2011 Niemcy otworzyły swój rynek pracy dla Polaków. Co to dla nas oznacza? Przede wszystkim znacznie ułatwienia w podjęciu zatrudnienia. Nie trzeba będzie już zakładać własnej działalności gospodarczej, aby zostać przyjętym do pracy. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.


1. Zamelduj się! Jeśli zamierzasz pracować w Niemczech legalnie musisz zameldować się na terytorium tego państwa. W przeciwnym razie, będziesz mógł przebywać na jej terytorium maksymalnie przez trzy miesiące i wyłącznie w celach turystycznych; kolejnym krokiem jest zameldowanie się w urzędzie do spraw dla cudzoziemców, gdzie jednak będziesz musiał wykazać, że mieszkając na terytorium Niemiec sam zagwarantujesz sobie utrzymanie (okazując np. umowę o pracę); podczas tej wizyty zostaniesz zapisany do elektronicznego systemu odprowadzania podatków od przychodów.

2. Po wyjściu z urzędu meldunkowego musisz udać się do banku i założyć konto, na które będzie wpływała twoja wypłata i za pomocą którego będziesz dokonywać przelewów.

3. Jeśli dopiero szukasz pracy, stosuj te same metody co w Polsce: przeszukiwanie ogłoszeń w prasie i w Internecie, szukanie w agencjach pośrednictwa pracy. Ważnym elementem jest składanie podań, pamiętaj, że powinno być ono napisane bezbłędnie i zachęcać potencjalnego pracodawcę do spotkania się z tobą na rozmowie kwalifikacyjnej. Szukając pracy uważaj natomiast na agencje pracy tymczasowej (Zeitarbeit), które bardzo często wykorzystują sytuację pracowników. Podejmując pracę przez agencję otrzymasz nawet o połowę mniejsze zarobki, niż gdybyś w tym samym miejscu zatrudnił się bezpośrednio.

4. Jeśli podczas rozmowy pracodawca wyrazi zgodę na przyjęcie cię, pamiętaj, że ma on wówczas miesiąc czasu na wydanie ci umowy na piśmie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.