Reklama

czwartek, 6 września 2012

Jak inwestować w monety?



Obecnie coraz częściej szukamy alternatywnych form inwestowania, które przyniosłyby nam w przyszłości zyski. Akcje, obligacje, złoto to najbardziej popularne formy inwestowania. Ale nie jedyne. Formą, o której mówi się znacznie rzadziej, a która potrafi „się odwdzięczyć” jest inwestowanie w monety. Pytanie tylko, jak tego dokonać?


1. Od dnia 1 stycznia 2010 wszystkie zarówno srebrne jak i złote monety kolekcjonerskie można nabywać jedynie poprzez serwis internetowy www.kolekcjoner.nbp.pl. Aby móc wziąć udział w aukcji należy najpierw zarejestrować się na stronie, a następnie wysłać pocztą wypełniony formularz rejestracji, który znajdziesz w serwisie wraz z  kopią twojego dokumentu tożsamości na dres Narodowego Banku Polskiego (na kopercie należy umieścić dopisek „Kolekcjoner”). Gdy Twoje dokumenty dotrą do NBP wówczas administrator serwisu dokonana aktywacji Twojego konta. Konto można założyć także w oddziale okręgowym NBP, zgłaszając się do niego osobiście. Formą alternatywną jest rynek wtórny a więc zakup monety nie od banku, ale jej poprzedniego właściciela.

2. W które monety warto zainwestować, a w które nie? To kolejne pytanie, na które musimy poznać odpowiedź. Przede wszystkim nie opłaca się inwestować w monety czysto kolekcjonerskie. Dlatego tak ważna jest wiedza z zakresu numizmatyki, która powinniśmy poszerzyć, aby umieć określić, które z monet mają wartość historyczną i których wartość z pewnością z czasem nie spadnie. Kupując monety należy zwrócić uwagę przede wszystkim na nakład - im wyższy tym moneta jest mniej warta, a jej wartość będzie rosła powoli. Kolejną rzeczą jest to z jakiego kruszcu jest wykonana - czy jest to złoto czy srebro lub stop innych metali. Zwróć także uwagę na to jak cena kształtowała się w poprzednich latach.

3. Kupując monety powinniśmy zawsze wybierać taką opcję zakupu, aby móc daną monetę wcześniej osobiście obejrzeć. Wyklucza to więc na przykład zakup przez Internet. Jest to ważne, ponieważ im lepszy jest stan danej monety, im miej zarysowań bądź ubytków, tym wartość numizmatu jest automatycznie wyższa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.