Reklama

czwartek, 6 września 2012

Jak negocjowanie warunki umowy, a w szczególności wynagrodzenie?



Jednym z ważnych dla Ciebie elementów rozmowy o pracę jest negocjowanie warunków, także tych dotyczących wynagrodzenia (chyba, że stawka została przez pracodawcę podana już wcześniej). Bardzo często boimy się negocjować, ponieważ uważamy, że może to zdenerwować przyszłego pracodawcę, a to przekreśli nasze szanse na pracę. Jednak wcale tak nie musi być.


1. Pamiętaj, żeby negocjować po pierwsze w sposób rozsądny, a po drugie w sposób uzasadniony - wówczas nie będziesz musiał obawiać się dyskusji z przyszłym pracodawcą, a co więcej dostrzeże on w Tobie dodatkowe zalety: umiejętności negocjacyjne oraz wysoki poziom kultury osobistej.

2. Zanim jednak zaczniesz negocjować swoje warunki, przecież praca to nie tylko wypłata, ale także urlopy, pakiet socjalny czy sprzęt służbowy, zorientuj się, jak wygląda sytuacja pracowników zajmujących podobne stanowiska w Twoim regionie. Jeśli zajmujesz stanowisko po kimś, wtedy postaraj się dowiedzieć, na jakich warunkach on pracował. Postaraj się także obiektywnie ocenić swoją wartość na podstawie umiejętności, a także zdobytego doświadczenia.

3. Podczas negocjacji staraj się być spokojny i elastyczny. Jeśli jakieś warunki Ci nie odpowiadają nie reaguj nerwowo. Pamiętaj, że są to negocjacje i spotkaliście się, aby o warunkach dyskutować. Dlatego ze swojej strony postaraj się skierować rozmowę zawsze na tor kompromisu.

4. Aby łatwiej było Ci wynegocjować odpowiadające Ci warunki, przygotuj się dobrze do tej rozmowy. Zbierz argumenty, które przemówią na Twoją korzyść i które jednocześnie faktycznie przekonają pracodawcę do pójścia na kompromis. Jest to tym bardziej ważne, że jeśli na samym początku nie wynegocjujesz pewnych warunków, później może być trudno.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.