Reklama

piątek, 16 maja 2014

Skakanka i skakanie na skakance: odchudzanie, efekty, spalane kalorie, trening i ćwiczenia. Co daje skakanie na skakance? Poznaj efekty skakania na skakance.

Skakanka a odchudzanie
Większość osób ostatni raz skakało na skakance w szkole podstawowej, gdyż sądzą że jest to bardziej zabawa dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Skakanie na skakance to bardzo efektywna forma ćwiczeń, pozwalająca schudnąć, wzmocnić mięśnie oraz poprawić układ krążenia. Co roku ludzie próbują nowych diet i ćwiczeń tylko po to, aby zgubić kilka kilogramów. Niestety, nie wiedzą jak skuteczna może okazać się ta dziecięca zabawa.


Poza korzyściami zdrowotnymi i związanymi z szybką utraty wagi, skakanie na skakance ma także kilka innych zalet. Przede wszystkim jest to cena samej skakanki, którą możesz kupić już za kilka złotych. Skakanka jest niewielkich rozmiarów, zatem możesz zabrać ją gdziekolwiek się wybierasz. Ćwiczyć może na niej cała rodzina!

Jeżeli chcesz schudnąć, to powinieneś spalić większą liczbę kalorii niż liczba dostarczana. Spalenie 3.500 kalorii odpowiada utraci prawie 0,5 kg. Jednak utrata kilogramów powinna być rozłożona w czasie. Najlepiej jeśli będziesz chudnąć od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Zatem codziennie powinieneś spalać ok. 500 kalorii. Aby je spalić możesz przejść na dietę lub zacząć ćwiczyć. Najlepiej połączyć racjonalną dietę oraz ćwiczenia fizyczne. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest skakanie na skakance. Ok. 70 kilogramowa osoba będzie w stanie spalić około 850 kalorii w ciągu 60 minut.

Jak zacząć?

Przede wszystkim zaopatrz się w skakankę i sportowe buty. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca wokół siebie. Także powierzchnia na której skaczesz jest ważna. Unikaj dywanu, trawy, asfaltu oraz betonu. Idealne podłoże to drewniana podłoga, panele lub specjalna mata do ćwiczeń.
Przed przystąpieniem do ćwiczeń warto wykonać kilka rozciągających ćwiczeń (przez około 2 minut), aby rozluźnić mięśnie i stawy. Następnie wykonuj bardziej dynamiczne ruchy (także przez około 2 minuty)  t.j. wykonanie kół rękoma, energiczne poruszanie rękoma, a potem nogami.
Jeśli nigdy nie ćwiczyłeś na skakance, to możesz mieć problem z koordynacją, zatem najlepiej będzie jeśli początkowo będziesz ćwiczyć ruchy ramion i podskoki osobno.

Staraj się skakać w naprzemiennym tempie. Zacznij od powolnego skakania przez 2 minuty, następnie przez 1 minutę skacz w sposób bardziej intensywny. Potem przez 2 minuty znowu zwolnij. Możesz skakać do przodu i do tyłu. Powtórz 4 razy.
Innym sposób ćwiczeń to wykonywanie tzw. sprintów. Zacznij w powolnym tempie przez 2 minuty. Następnie przez 30 sekund skacz najszybciej jak potrafisz. Na koniec odpocznij przez 20 sekund. Powtórz 3 razy. Jest to intensywny trening, zatem nie jest konieczne wielokrotne powtarzanie.
Jeśli podnosisz ciężary to warto do swojego treningu włączyć ćwiczenia ze skakanką. Wystarczy, że pomiędzy podnoszeniem ciężarów będziesz skakać na skakance przez 60 sekund.

Skakanie na skakance możesz połączyć z ćwiczeniami o mniejszej intensywności np. marszem. Wówczas będziesz w stanie ćwiczyć przez dłuższy czas (np. 15 min marszu i 5 min. skakania). Możesz także zmniejszyć intensywność ćwiczeń poprzez spowolnienie ruchów skakanki. Natomiast jeśli chcesz uzyskać bardziej imponujące efekty i jesteś bardziej zaawansowany, to możesz zwiększyć czas treningu lub dodatkowo biegać na bieżni albo ćwiczyć na rowerku treningowym przez 20-30 min po zakończonych ćwiczeniach na skakance.

Podczas skakania utrzymuj kolana lekko ugięte, a łokcie blisko ciała. Twoje ramiona nie powinny się za bardzo poruszać, gdyż obrót liny powinny powodować ruchy nadgarstków. Jeśli chcesz zwiększyć prędkość obrotów, to wystarczy zwiększyć szybkość kręcenia nadgarstkami. Celem pierwszych 2 tygodni jest trening na skakance trwający 5 minut bez przerwy. To oznacza, że jeśli skakanka zahaczy o nogę i zatrzymasz się, to musisz liczyć czas od początku. Nie zniechęcaj się na początku. Praktyka zwiększy Twoje umiejętności i z czasem opanujesz wiele stylów i metod skakania.

Wyznacz cel

Jedną z kluczowych kwestii jest wyznaczenie celu i konsekwentne dążenie do niego. Najlepiej będzie jeśli wyznaczysz sobie cel: długoterminowy i krótkoterminowy – oczywiście możliwe do osiągnięcia. Cel długoterminowy: np. stracić 5 kg. Cel krótkoterminowy: trening na skakance przez 20 min. dziennie. Warto wyznaczyć nagrodę za osiągnięcie celu np. mały prezent. To sprawi, że będziesz bardziej zmotywowany i zaangażowany w ćwiczenia.

Konsekwencja w działaniu

Aby uzyskać najlepsze rezultaty w jak najkrótszym czasie, istotne jest aby ćwiczyć codziennie. Nie jest ważne czy trenujesz rano, po południu czy wieczorem, ani to czy w domu czy na zewnątrz. Ważne jest to, aby wyrobić w sobie nawyk i ćwiczyć każdego dnia.

Śledź swoje postępy

Jedną z ważniejszych elementów programu ćwiczeń jest to, aby śledzić swoje postępy. Załóż zeszyt, w którym będziesz notować jak długo skakałeś, jaka jest aktualna masa ciała, jak się czujesz w trakcie ćwiczeń i tuż po nich oraz to czy były to ćwiczenia męczące dla Ciebie.

Korzyści ze skakania na skakance.

Aby uzyskać wymarzoną figurę, nie musisz katować się na siłowni. Wystarczy, że zorganizujesz sobie ćwiczenia na skakance. Skakanie przez skakankę przyczynia się do poprawy zdrowia, szybkości, zwinności, szczuplejszej figury, a także lepszej jakości życia. Skakanie na skakance to idealny sposób na spalanie kalorii oraz wzmocnienie serca, dolnych i górnych partii ciała. Będziesz zachwycony rezultatami!

Odchudzanie

Jednym z najważniejszych powodów rozpoczęcia treningu na skakance jest to, że dzięki niemu dużo szybciej traci się na wadze. Aby schudnąć powinieneś ograniczyć kaloryczność spożywanych posiłków, lub rozpocząć treningi (np. na skakance). Możesz także połączyć odpowiednią dietę oraz ćwiczenia. Przez 30 minut skakania na skakance będziesz w stanie spalić około 300 kalorii

Zwiększenie wydolności układu krążenia

Jedną z największych zalet treningu na skakance jest zwiększenie wydolności układu krążenia. Tętnice i żyły doprowadzają krew i tlen do i z serca oraz do innych narządów, co sprawia że system krążenia jest bardziej wydolny. Trening siłowy wzmacnia mięśnie, natomiast jazda na rowerze, bieganie czy skakanie na skakance wzmacnia układ sercowo-naczyniowy. Jednak przed rozpoczęciem treningu skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że Twoje serce jest na tyle zdrowe, że możesz rozpocząć ten rodzaj ćwiczeń.

Wzmocnienie mięśni

Dzięki treningowi na skakance wzmocnisz mięśnie łydek i ud. Po pierwszych ćwiczeniach możesz mieć zakwasy, jednak miną one w ciągu kilku dni.

Ile można spalić kalorii podczas skakania na skakance?

Średnio w ciągu 1 minuty można spalić około 10-12 kalorii. Jeśli zwiększysz ilość skoków, to będziesz w stanie spalić nawet 20 kalorii na minutę. Zatem skakanie na skakance to jedno z najlepszych ćwiczeń. Dodatkowo możesz zabrać skakankę wszędzie i ćwiczyć w domu czy na zewnątrz. Skakanie sprawi, że wzmocnisz układ krążenia i prawie każdy mięsień w ciele.
Jeśli chcesz stracić na wadze lub tylko poprawić swoją kondycję, to warto wybrać tę formę aktywności fizycznej. Możesz połączyć skakanie na skakance z bieganiem lub szybkim marszem: maszeruj w szybkim tempie przez 5 minut, a następnie skacz przez skakankę przez 1 minutę. Powtarzaj to ćwiczenie przez 30 minut, 3 razy w tygodniu.

Zapobieganie urazom


Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy ćwiczenia na skakance będą dla Ciebie dobre, to powinieneś skonsultować się z lekarzem. Trening na skakance charakteryzuje się wysoką intensywnością, zatem nie jest dla wszystkich. 
Pamiętaj, że sportowe buty i powierzchnia, na której ćwiczysz są bardzo ważne. Nie zapomnij także o rozgrzewce: wystarczy kilka rozciągających ćwiczeń. Skacz na palcach zamiast na całych stopach lub piętach na wysokość około 3 cm od podłoża. Początkowo ludzie rozpoczynający ćwiczenia na skakance skaczą wyżej niż jest to konieczne. Jeśli to tej pory nie ćwiczyłeś regularnie na skakance, to warto abyś na początku trenował mniej intensywnie, dopóki Twoje mięśnie i stawy nie przyzwyczają się do tak intensywnego wysiłku. Ludzie dopiero rozpoczynający trening powinni obniżyć częstotliwość i czas ćwiczeń. Czasami warto posłuchać swojego organizmu! Jeśli zaczynasz odczuwać dyskomfort, to powinieneś wybrać inną formę ćwiczeń. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.