Reklama

czwartek, 15 maja 2014

Chrom na odchudzanie. Chrom - tabletki i ich właściwości. W czym jest chrom? Chrom a dieta.

Chrom na odchudzanie
Szczupła sylwetka jest marzeniem wielu kobiet. Przez wiele lat ludzie walczą z nadprogramowymi kilogramami stosując przeróżne metody odchudzania. Powszechnie uważa się, że jednym ze środków wspomagających odchudzanie są produkty zawierające chrom. Chrom jest głównym składnikiem tabletek, które są przeznaczone, aby zmniejszyć apetyt.


W ostatnim czasie to chrom jest jednym z najpopularniejszych środków na odchudzanie, ale czy skutecznym? Choć nie istnieją dowody na to, że chrom wspomaga odchudzanie, to ogólna opinia osób odchudzających się jest taka, że jednak chrom przyczynia się do utraty wagi. W opinii naukowców i lekarzy chrom nie pomaga w odchudzaniu, to dodatkowo jego zażywanie może być szkodliwe.

W jakim celu stosuje się chrom?

Chrom stosuje się w celu kontrolowania apetytu (zwłaszcza zmniejszeniu apetytu na słodycze), stymulowania metabolizmu, utrzymania właściwego poziomu cukru we krwi. Chrom pozwala łatwiej spalić kalorie, przyspiesza spalanie tłuszczu, a przy tym osoba odchudzająca się zachowuje masę mięśniową.
Chrom pozwala na utrzymanie odpowiedniego stężenia cukru we krwi, zatem nie będziesz odczuwać zwiększonego łaknienia. Tutaj należy podkreślić, że chrom nie pomoże każdemu, a jedynie osobom z niedoborem tego pierwiastka w organizmie. Jeśli jego poziom będzie właściwy będzie „wspierać” w czasie diety. Jednak nie należy oczekiwać cudów. Kluczowa w czasie odchudzania jest wciąż odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne.

Jak poznać, że mamy niedobór chromu?

Jeśli masz nadmierny apetyt, masz trudności z koncentracją lub odczuwasz zmęczenie to znaczy, że masz niedobór chromu. Warto również przyjrzeć się swojej diecie. Jeśli zjadasz za mało pieczywa pełnoziarnistego, ryb, drożdży, a Twoja dieta obfituje w białe pieczywo czy dania typu instant, to może to znaczyć, że masz za mało chromu w swoim organizmie. Zatem w takiej sytuacji staje się konieczne uzupełnienie niedoboru w formie tabletek.
Jednak nim zaczniesz kurację, warto abyś skonsultował się z lekarzem, a przede wszystkim uzupełnił swoją dietę w produkty, które zawierają chrom.

Jakie produkty zawierają chrom?

Zanim sięgniesz po tabletki, dowiedz się jakie produkty zawierają chrom. A są to: jabłka, drożdże, pieczywo pełnoziarniste, ser mozzarella, małże, ostrygi, daktyle, gruszki, krewetki, pomidory, grzyby, szparagi, brokuły, jęczmień, orzechy laskowe, kotlet wieprzowy, kukurydza, zielony groszek, żółtko jajek, wołowina, śledzie.
Należy wyeliminować ze swojej diety produkty, które nie tylko nie dostarczają nam chromu, ale przede wszystkim przyspieszają wydalanie go z organizmu. A są to: białe pieczywo oraz biały makaron, słodycze czy ciasta.

Czy chrom rzeczywiście sprzyja odchudzaniu? Chrom na odchudzanie

Chrom pozwala kontrolować głód, zmniejsza apetyt, zwiększa metabolizm i pozwala na spalanie tłuszczu zamiast mięśni.
Chrom reklamowany jest jako idealny środek stosowany w celu zmniejszenia apetytu czy pozbycia się tłuszczu. Niektóre firmy twierdzą, że chrom przyczyni się do poprawy zdrowia i samopoczucia oraz dłuższego życia. Jedni twierdzą, że przy stosowaniu chromu należy stosować specjalną dietę oraz ćwiczenia, natomiast inni, że wystarczy samo zażywanie chromu. Jedno jest pewne: aby schudnąć pewne zmiany w diecie czy ćwiczeniach są niezbędne.

Efekty uboczne chromu, czy jest skuteczny i bezpieczny?

Niektórzy lekarze i naukowcy ostrzegają przed zażywaniem chromu ze względu na to, że niektóre kapsułki zawierają niebezpieczną ilość chromu, znacznie przekraczającą dzienny limit.
Aby udowodnić lub obalić przypuszczenia dotyczące chromu, przeprowadzono liczne badania i eksperymenty. W 1992 roku Evans i Bowman dowiedli, że chrom doprowadza do wzrostu glukozy w organizmie. Natomiast  w 1993 roku Page wykazał, że chrom przyczynił się do redukcji  tłuszczu i wzrostu masy mięśniowej u świń.
Natomiast większość badań, które zostały przeprowadzone na ludziach wykazały, że chrom nie jest pomocny w utracie wagi. Badania, które zostały przeprowadzone dotyczyły zażywania chromu wraz z ćwiczeniami fizycznymi. Nie ma badań, które dowodziłyby, że sam chrom bez wykonywanych ćwiczeń fizycznych przyczynia się do spadku wagi.

Czy nadmiar chromu szkodzi?

Jeśli przyjmujesz chrom w postaci tabletek przez miesiąc lub dwa, to nie wpłynie on negatywnie na Twoje zdrowie. Jeśli jednak będziesz go nadużywać, przekraczać zalecaną dawkę, to spowoduje to gorsze przyswajanie żelaza oraz cynku, które odpowiedzialne są za przemianę materii. Zatem zalecana jest ostrożność, a jeśli masz wątpliwości to powinieneś skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy warto zażywać chrom?

Tabletki zawierające chrom są reklamowane jako skuteczny i bezpieczny sposób na odchudzanie. Jednak wciąż nie przeprowadzono wystarczająco dokładnych badań potwierdzających lub obalających skuteczność chromu na wagę.

Chrom oraz błonnik

Wysoki poziom chromu spowoduje zmniejszenie apetytu. Jednak jeśli chcesz wspomóc organizm w walce z nadprogramowymi kilogramami, to warto wzbogacić swoją dietę w błonnik. Wzbogać codzienne posiłki w owoce, warzywa, sałatki, surówki czy pieczywo pełnoziarniste.


Uwagi:

- tabletki z chromem nie są wskazane dla kobiet w ciąży i karmiących,
- osoby leczące cukrzycę zobowiązane są skonsultować się z lekarzem przed zażywaniem preparatów zawierających chrom,
- mimo, iż górna granica bezpiecznej ilości przyjmowanego chromu nie została ustalona, uznaje się, że chrom jest odpowiedni w dawce od 50 do 200 mg na dzień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.