Reklama

wtorek, 6 maja 2014

Dieta jogurtowa, jadłospis, przepisy, efekty.

Dieta jogurtowa, jadłospis, przepisy, efekty
Dieta jogurtowa to dieta lekka i zdrowa. Zawarte w jogurcie żywe kultury bakterii usprawniają proces trawienia, a nasz jadłospis bogaty jest w witaminy A, B1, B2, białko, wapń oraz fosfor. Dieta ta nie obciąża żołądka, nie jest się apatycznym czy ociężałym. Stosując się do zaleceń diety jogurtowej zrzucisz zbędne kilogramy, a dodatkowo poczujesz się lżej.


Dieta jogurtowa – dla kogo?

Dieta oparta na spożywaniu jogurtów i kefirów najczęściej stosowana jest przez kobiety, jednak jest ona polecana także mężczyznom. Nie jest ona tak rygorystyczna i nie towarzyszy jej poczucie głodu. Warto również podkreślić, że dzięki diecie nie tylko stracisz zbędne kilogramy, ale oczyścisz swój organizm z toksyn. Ponadto po zakończeniu diety rzadko spotyka się przypadki efektu jo-jo.

Na czym polega dieta jogurtowa?

Dieta jogurtowa, jak sama nazwa wskazuje, polega na spożywaniu jogurtów czy kefirów każdego dnia, niemal do każdego posiłku. Przetwory mleczne są podstawą diety i najważniejszym źródłem białka. Dozwolony w diecie jogurtowej kefir posiada lekko kwaśny smak, który pozwoli przełamać monotonię posiłków bazujących na jogurtach.
Jogurty i kefiry to niskokaloryczne produkty, które zawierają łatwo przyswajalne białka, które są niezbędne organizmowi w przebiegu wielu funkcji życiowych. Należy podkreślić, że dieta jogurtowa nie dotyczy maślanki ze względu na zawartość tłuszczu i węglowodanów.
Na pierwszy rzut oka dieta jogurtowa może wydawać się monotonna, na szczęście dieta ta dopuszcza także inne produkty – zdrowe i dające poczucie sytości.
Zatem daleko tej diecie do głodówki, gdyż można w niej sięgać po zróżnicowane pokarmy, dostarczając w ten sposób organizmowi niezbędnych witamin, minerałów oraz białka.

Dieta oparta na jogurtach zakłada codzienne spożywanie jogurtów oraz kefirów (naturalnych, owocowych, z musli). Ponadto można spożywać mięso, jajka, owoce i warzywa.
Jak większość monodiet, dieta jogurtowa nie nadaje się do długotrwałego stosowania. Jest to doskonała kilkudniowa dieta, która przynosi widoczne efekty. Dieta ta jest jedynie zmodyfikowaną zbilansowaną dietą, i aby była skuteczna należy obniżyć ilość spożywanych kalorii. Jednak nie można jest stosować zbyt długo, gdyż może ona pogorszyć wchłanianie innych potrzebnych mikro- i makroelementów.

Dieta jogurtowa – efekty

Kuracja odchudzająca oparta na spożywaniu jogurtów jest uznawana za jedną z najzdrowszych i najskuteczniejszych. Dzięki zastosowaniu diety jogurtowej będziesz w stanie zgubić około 6 kilogramów w ciągu 2 tygodni. Jedną z wad diety jest jej spożywanie codziennie jogurtów, co może się znudzić. Jednak dieta nie trwa długo, a efekty z pewnością będą zadowalające.

Do niewątpliwych zalet diety jogurtowej jest wzmocnienie układu odpornościowego, poprawa przemiany materii, a także dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin i składników odżywczych. Dodatkowym plusem jest oczyszczenie organizmu z toksyn, wsparcie perystaltyki jelit i poprawienie trawienia.

Jogurty i kefiry oprócz witamin A, B, B2 i niacyny dostarczają także takie substancje odżywcze jak wapń, który stanowi podstawę układu kostnego. Ponadto spożywanie chudych przetworów mlecznych działa przeciwmiażdżycowo i zapobiega rozwojowi nowotworów.
Jednak najważniejszą z zalet tej diety jest to, że nie trzeba się na niej głodzić – jadłospis składa się z trzech posiłków. Można także spożywać dwie przekąski w ciągu dnia: np. jogurt z dodatkiem świeżych owoców, takich jak mandarynki, kiwi czy banany. Przekąski mogą być dodatkowymi posiłkami: np. drugim śniadaniem czy podwieczorkiem.
Największą z wad diety są wzdęcia powstałe na skutek gromadzenia się gazów w jelitach. Dlatego możliwe są bóle brzucha lub biegunka. Ponadto niedobór węglowodanów, cukrów i tłuszczów może doprowadzić do wycieńczenia organizmu.

Do wad tej diety można zaliczyć koszt zakupu jogurtu, jednak i na to jest rada: możesz przygotować je samodzielnie. Poniżej przedstawiamy sposób na przyrządzenie jogurtu naturalnego.

Dieta jogurtowa – jadłospis

Śniadanie – do wyboru:
- dwie kanapki z szynką, pomarańcza i jogurt,
- jogurt z musli i banan,
- jogurt z suszonymi owocami i jabłko,
- jogurt owocowy z dodatkiem pestek dyni, jabłko,
- jogurt z malinami i musli, dwie mandarynki,
- jogurt z truskawkami i otrębami, pomarańcza lub grejpfrut,

Obiad – do wyboru:
- warzywa gotowane na parze, ziemniaki i jogurt owocowy,
- pierś z kurczaka, ryż i jogurt,
- makaron z piersią z kurczaka, pomidor, fasolka szparagowa, jogurt,
- filet rybny gotowany na parze, ryż, surówka z warzyw, jogurt
- grillowana pierś z kurczaka, gotowane warzywa: 2 małe ziemniaki, kawałek kalafiora, jogurt
- warzywa gotowane na parze (marchew, por, cebula, kalafior), kasza gryczana, sałatka z brzoskwiniami, jogurt

Kolacja – do wyboru:
- chleb razowy z serem, pomidor, jajko na twardo i jogurt,
- grejpfrut, jogurt z musli i dwa jabłka,
- twarożek ze szczypiorkiem, jogurt naturalny i dwie bułki grahamki,
- kanapka z chudą wędliną, warzywa (czerwona papryka, cebula, pomidor), jogurt
- sałatka grecka z niewielką ilością oliwy z oliwek, jogurt,
- bułka grahamka z margaryną, kilka kawałków białego sera, pomarańcza, jogurt

Przekąski – do wyboru:
- jogurt owocowy,
- owoce (grejpfrut, banan, kiwi, pomarańcza, jabłko)

Dozwolone produkty to: wszelkie owoce (jabłka, pomarańcze, banany, kiwi, winogrona, mandarynki), warzywa (kalafior, brokuły, sałata, marchew itd.), musli owocowe, płatki owsiane, kukurydziane, chude mięso, chleb pełnoziarnisty.
W diecie jogurtowej można spożywać sosy jogurtowe i uczynić z nich bazę do koktajli owocowych.

Aby dieta nie była monotonna, można dowolnie komponować jadłospis ( z uwzględnieniem dozwolonych produktów), nie zapominając o piciu wody mineralnej niegazowanej – ok. 2 l dziennie.
Po zakończeniu diety należy przestrzegać zasad zdrowego odżywiania się oraz podjąć aktywność fizyczną, aby uniknąć efektu jo-jo.

Dieta jogurtowa – przepisy

Sałatka pomidorowa
Składniki: kilka liści sałaty, pomidor, pół pora, szczypior, jogurt
Przygotowanie: pokroić warzywa, zmieszać ze sobą, a następnie polać jogurtem

Chłodnik
Składniki: 1 ziemniak, 1 jabłko, pół pora, jogurt, pieprz, rozmaryn, szczypiorek
Przygotowanie: ziemniak, jabłko, pół pora pokroić na kawałki i gotować do miękkości, następnie zatrzeć na tarce; całość schłodzić i dodać 150 ml jogurtu; chłodnik przyprawić rozmarynem i pieprzem, dodać szczypiorek i pozostawić w lodówce do ostygnięcia

Jogurt owocowy
Składniki: pół szklanki jogurtu, owoce leśne (mogą być mrożone), musli
Przygotowanie: zmiksować jogurt i owoce leśne, następnie dodać musli

Sałatka owocowa
Składniki: 1 brzoskwinia, 1 banan, 1 szklanka jogurtu morelowego
Przygotowanie: zmiksować jogurt z bananem, a następnie wymieszać z pokrojoną w kostkę brzoskwinią

Sałatka warzywna
Składniki: 1 ogórek, 1 marchew, szczypiorek, 2 łyżki kiełków sojowych, liście sałaty, polędwica z kurczaka
Przygotowanie: pokroić marchew i ogórek w talarki, dodać kiełki sojowe, podarte liście sałaty, pokrojoną polędwice; zmiażdżony ząbek czosnku dodać do jogurtu i polać nim sałatkę

Sos do ryby
Składniki: starty na tarce chrzan, jogurt naturalny, 2 łyżki soku z cytryny
Przygotowanie: całość wymieszać i polać rybę

Sos do warzyw
Składniki: jogurt, łyżka przecieru pomidorowego, szczypta pieprzu, bazylii i natka pietruszki
Przygotowanie: wymieszać wszystkie składniki i polać nimi warzywa

Sos do mięsa
Składniki: 1 jogurt, łyżka musztardy, połowa ząbka czosnku, bazylia, sproszkowana ostra papryka
Przygotowanie: zmiażdżyć połowę ząbka czosnku, następnie dodać go wraz z bazylią, musztardą, papryką do jogurtu; całość dokładnie wymieszać

Dieta jogurtowa – przepis na jogurt

Możesz spożywać jogurty różnego rodzaju: kupne lub przygotowane samodzielnie. Obecnie w sklepach dostępne są jogurty owocowe (z cząstkami truskawek, wiśni, brzoskwini itp.) lub z musli, zatem wybór jest ogromny. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne zrobienie jogurtu, to poniżej znajdziesz przepis:
Składniki: 1 l świeżego mleka (nie może być UHT), porcja jogurtu naturalnego (bez dodatku cukru i stabilizatorów)
Przygotowanie:  Ugotuj mleko do temp. 60 st. Następnie do kubka z jogurtem wlej kilka łyżek mleka i pomieszaj. Przelej wymieszany jogurt do mleka. Nakryj garnek, owiń w ręcznik lub ściereczkę i schowaj na kilka godzin pod pierzynę. Jogurt można przechowywać do 2 tyg. w lodówce.

Dieta jogurtowa jest prostym i szybkim sposobem na pozbycie się kilku kilogramów. Jej największym plusem jest bezpieczeństwo i różnorodność składników odżywczych dostarczanych organizmowi.

Uwaga: przed zastosowaniem diety koniecznie należy skonsultować się z lekarzem, by dowiedzieć się czy nasz organizm zniesie takiego typu menu. Dieta jogurtowa nie jest przeznaczona dla osób, które mają problemy z metabolizmem białka i z osłabionymi nerkami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.