Reklama

czwartek, 13 lutego 2014

Jak nie ranić uczuć dziecka?

jak nie ranić uczućfot. sxc.hu
Często tracisz cierpliwość, krzyczysz na swoje dzieci? Wydaje ci się, ze jest to lepsze od bicia. Owszem, ale podobnie jak kara cielesna, krzyk również wyrządza dziecku krzywdę. Poznaj sposoby na to jak nie ranić uczuć swojego dziecka.
porady poradnik
Aby relacje z dzieckiem były jak najbardziej pozytywne i budujące dla małego człowieka, bardzo ważne jest, by przede wszystkim każdy rodzic zrozumiał, że jego sposób odnoszenia się do dziecka, traktowania go będzie miało znaczący wpływ na jego przyszłość, a także na samoocenę.
porady poradnikWażne jest tez rozumienie i traktowanie swojego dziecka, jako odrębnej jednostki, która ma prawo do swojego zdania i swoich potrzeb. To ważne, byśmy nie traktowali dziecka jako przedmiotu, czy własności Takie traktowanie znacznie obniży poczucie wartości waszego dziecka, a nawet wpędzi go w kompleksy. Oczywiście w każdym działaniu musi być umiar, a zatem w kontaktach z dzieckiem poszukajmy złotego środka.
porady poradnikUważnie słuchajmy, co ma nam do powiedzenia, czy tez zaprezentowania. Może właśnie nauczyło się nowego wierszyka, czy tez piosenki w przedszkolu, a może miało ciekawa przygodę w szkole. Uważne słuchanie i znajdowanie czasu dla naszej pociechy, wzmocni nasze relacje.
porady poradnikJeśli twoje dziecko bardzo cię denerwowało, staraj się zapanować nad swoim gniewem. W nerwach możemy powiedzieć coś, czym zranimy nasze dziecko, a potem będziemy tego żałować. Raczej staraj się policzyć do dziesięciu lub po prostu wyjść na chwilę z pomieszczenia, w którym jest dziecko. Do rozmowy wróć, kiedy oboje ochłoniecie.
porady poradnikNigdy, przenigdy nie stosuj akr cielesnych. W relacje z dzieckiem nie wnoszą nic poza uczuciem krzywdy, brakiem szacunku i rosnącym buntem przeciwko tobie.
krok6Jeśli jesteś rodzicem co najmniej dwójki dzieci, staraj się zawsze każde z nich traktować na równi z pozostałym rodzeństwem. Sprawiedliwe traktowanie wszystkich pociech, pozwoli ci na zbudowanie zdrowych relacji miedzy rodzeństwem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.