Reklama

czwartek, 6 września 2012

Minimalistyczny styl życia.Minimalizm to charakterystyczny styl życia, istotę którego stanowi eliminacja z naszego życia tych wszystkich przedmiotów, nawyków czy zachowań, które tak naprawdę nie pozwalają nam czerpać radości z naszego życia. Zgodnie z tym stylem „być” oznacza „nie mieć”, a raczej mieć jak najmniej, przy czym musimy pamiętać, że wybór minimalizmu powinien być naszym świadomym wyborem.


1. Życie człowieka to dwie przeplatające się płaszczyzny: duchowa oraz materialna. Ponieważ obie się uzupełniają i nawzajem w pewien sposób determinują, musimy być świadomi tego, że minimalizm musi objąć każdą z nich.

2. Ponieważ minimalizacja nie jest wcale zadaniem łatwym, najlepiej jest zacząć od sfery materialnej. W tym celu należy skupić się na wskazaniu przedmiotów, których chętnie się pozbędziemy. Jeśli wiemy już, co to będzie wówczas zabierzmy się za segregację. Pamiętajmy, że minimalizacja ma dać nam radość, więc częścią rzeczy spróbujmy uszczęśliwić naszych bliskich i znajomych (ale nic na siłę). Pamiętajmy jednak, aby rzeczy do „oddania” nadawały się jeszcze do użytkowania i aby nie stały się dla innej osoby niepotrzebnymi śmieciami. Rzeczy, które jesteśmy pewni, że nie będą ani nam, ani nikomu innemu potrzebne, po prostu wyrzućmy. Natomiast te rzeczy, których nie jesteśmy pewni czy chcemy się pozbyć, zbierzmy w jednym miejscu i jeśli po miesiącu czasu stwierdzimy, że nie sięgnęliśmy po nie - wyrzućmy je lub rozdajmy.

3. Jeśli chodzi o sferę niematerialną, to przyjrzyj się dokładnie swojemu dniu, zanotuj wszystko, co robisz, a następnie dokonaj podziału czynności na te, które przyniosły ci satysfakcje i te, które nie miały z nią nic wspólnego. Podczas eliminowania pewnych czynności staraj się stosować metodę małych kroków. Tylko stopniowa minimalizacja pozwoli ci odnieść sukces.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.