Reklama

poniedziałek, 5 maja 2014

Dieta jajeczna, jadłospis, efekty. Dieta kliniki Mayo. Szybki sposób na schudnięcie.

Dieta jajeczna, jadłospis, efekty. Dieta kliniki Mayo, minusy, wady
Dieta jajeczna została opracowana przez dietetyków z amerykańskiej kliniki Mayo. Dzięki tej diecie możliwe jest zgubienie nawet do 5-6 kg w ciągu kilku dni. Dieta jajeczna odchudza w sposób ekspresowy – efekty pojawiają się niemal natychmiastowo.

Na czym polega dieta jajeczna?

Jak sama nazwa wskazuje, dieta jajeczna składa się głównie z jajek. Jajka są bogate w białko, witaminy A, D, E i K, potas, magnez oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Jedno żółtko zawiera Wit. A, B1, B12, D, kwas foliowy i ryboflawiny. Dzięki zawartości białka jajka dadzą Ci uczucie sytości.
Nie bez powodu to właśnie jajka stanowią podstawę owej diety, gdyż oprócz zawartości witamin i składników odżywczych, jaja są niskokaloryczne – zawierają ok. 70 kcal. Dodatkowo proteiny przyspieszają metabolizm, a w następstwie – spalanie tłuszczów.

Niestety spożywanie jajek w nadmiarze może być szkodliwe dla Twojego zdrowia, dlatego zaleca się stosowanie diety jajecznej nie dłużej niż 7 dni i powtórzenie nie wcześniej niż po upływie 40 dni.

Dla kogo?

Niestety dieta jajeczna jest dietą bardzo restrykcyjną i monotonną, zatem może być szkodliwa dla osób z wysokim cholesterolem i chorą wątrobą

Należy jeść 3 posiłki dziennie i unikać podjadania w ciągu dnia

Zasady diety jajecznej:

- Spożywaj tylko jajka na twardo.
- Powinno się spożywać 3 posiłki dziennie.
- Posiłki należy zjadać o stałych porach.
- Chude mięso należy gotować (najlepiej na parze).
- Nie można spożywać roślin strączkowych, ziemniaków, napojów gazowanych i słodyczy.
- Zakazane jest spożywanie alkoholu.
- Należy spożywać nawet do 3 l wody niegazowanej dziennie.
- Nie używać cukru ani soli, można stosować przyprawy i zioła.
- Dietę należy wzbogacić warzywami, a wykluczyć tłuste produkty. Warzywa i owoce są uzupełnieniem diety opartej tylko na jajkach, dostarczają one wielu witamin i minerałów. Mają one dodatkowy wpływ na pobudzenie przemiany materii. Ponadto są niskokaloryczne, stanowią źródło błonnika i dają poczucie sytości.
- Dietę jajeczną stosuje się przez 7 dni, choć większość dietetyków jest zdania, że bezpiecznie można się w ten sposób odżywiać przez maksymalnie 3 do 5 dni.

Czy można jeść coś innego oprócz jajek?

Oprócz jajek w Twojej diecie powinny znaleźć się świeże warzywa i owoce (zwłaszcza grejpfruty, jabłka czy ananasy). Niedozwolone jest spożywanie avocado, bananów czy winogron.
Należy spożywać dużo wody niegazowanej – około 3 l oraz herbaty ziołowe. Niestety powinno ograniczyć się spożywanie kawy do minimum, a najlepiej w ogóle z niej zrezygnować.

Dwa razy w tygodniu na obiad lub kolację możliwe jest zastąpienie jajek chudym mięsem: piersią z kurczaka lub rybą.

Dieta jajeczna jadłospis (przykładowy):

I dzień
Śniadanie: 2 jajka na twardo, grejpfrut, herbata
Obiad: 2 jajka na twardo + sałatka + herbata
Kolacja: 100 g piersi kurczaka + sałatka z pomidorami + woda

II dzień
Śniadanie: 2 jajka na twardo + 3 mandarynki lub 2 owoce kiwi
Obiad: 2 jajka na twardo + sałatka warzywna (np. marchew z groszkiem)
Kolacja: 2 jajka na twardo + owoc

III dzień
Śniadanie: 2 jajka na twardo,  surówka z warzyw
Obiad: 2 jajka na twardo, warzywa gotowane na parze
Kolacja: 2 jajka na twardo, sałatka jarzynowa, kawałek melona

Dieta jajeczna efekty

W diecie jajecznej ogranicza się spożywanie węglowodanów, a spożywa dużo więcej białka, więc schudnąć można szybko i sporo – nawet 5 kg w ciągu zaledwie kilku dni.
Potencjalne problemy powstałe na skutek stosowania diety jajecznej to: zmęczenie, osłabienie fizyczne, problemy z trawieniem, zawroty głowy czy mdłości.

Minusy diety jajecznej:

- jajka obfite są w cholesterol, który zwęża tętnice i powoduje choroby krążenia, a dodatkowo nie zawierają węglowodanów, które dostarczyłyby energii; wzrost cholesterolu we krwi zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów; w jednym kurzym jaju znajduje się ok. 250 mg cholesterolu, czyli tyle ile wynosi dzienne zapotrzebowanie,
- dieta jajeczna jest mało zdrowa, nie dostarcza się organizmowi wszystkich potrzebnych witamin i składników odżywczych,
- dieta monotonna i restrykcyjna,
- może wystąpić po niej efekt jo-jo,
- może być szkodliwa dla osób z wysokim cholesterolem i chorą wątrobą, zatem przeznaczona jest tylko dla osób zdrowych,
-dieta jajeczna wymaga dużego samozaparcia i dyscypliny.

Uwagi:

- Ilość jaj jaką należy spożywać w czasie stosowania diety jajecznej jest bardzo duża, zatem przed przystąpieniem do niej powinieneś skonsultować się z lekarzem (muszą o tym pamiętać zwłaszcza osoby, które mają problemy z układem krążenia, miażdżycowcy, osoby narażone na wyst. udaru mózgu czy zawału serca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.