Reklama

poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Zarządzanie czasem podczas nauki czyli jak wykorzystać Zasadę Pareto?

Vilfredo Pareto to włoski ekonomista oraz socjolog, który zrewolucjonizował nasze podejście do zarządzania czasem wprowadzając zasadę, którą można krótko opisać słowami: mniej daje więcej. 


1. Przyjrzyj się temu, co robisz w ciągu dnia, a zauważysz, że tylko niewielki procent twoich czynności prowadzi tak naprawdę do celu, który chcesz osiągnąć.

2. Zgodnie z zasadą Pareto, zasadą 20/80, zaledwie 20% wykonywanych przez Ciebie czynności pozwala na osiągnięcie 80% założonego celu. 

3. Skup się więc na znalezieniu działań, które dają w twoim przypadku najlepsze rezultaty, co pozwoli zwiększyć Ci Twoją efektywność; może okazać się, że najefektywniejszym dla ciebie jest np. robienie notatek, które pozwalają Ci zapamiętać analizowany materiał.

4. Jak to zrobić? Zwróć uwagę na to, co robisz oraz jakie daje co to rezultaty, a następnie zastanów się, czy potrafiłbyś zrobić to samo, ale lepiej bądź w krótszym czasie.

5. Kiedy znajdziesz już najefektywniejsze działania, postaraj się wykonywać je szybciej, co z kolei zwiększy twoją wydajność.

6. Koncentrując się na najważniejszych obszarach twojego działania, odrzuć jednocześnie te, przez które tracisz niepotrzebnie czas, wyklucz je z procesu nauki w ogóle.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.