Reklama

wtorek, 13 maja 2014

Dieta warzywna, zasady, efekty, przepisy, jadłospis. Warzywa na odchudzanie?

Dieta warzywna, zasady, efekty, przepisy, jadłospis, warzywa na odchudzanie
Jednym z najlepszych sposobów na odchudzanie jest jedzenie owoców, a zwłaszcza warzyw. Warzywa zawierają dużo błonnika, wody, witamin, a w dodatku są niskokaloryczne. Wszystkie te składniki służą nie tylko zdrowiu czy urodzie, ale także naszej sylwetce.


Dieta warzywna to także dieta oczyszczająca, skierowana do osób, które chcą oczyścić swój organizm z toksyn, a dodatkowo schudnąć kilka kilogramów.
Zaletą warzyw jest to, że większa ilość błonnika i wody powoduje efektywne i skuteczne odchudzanie poprzez zapewnienie poczucia sytości. Ponadto składniki te zapobiegają odwodnieniu się organizmu, co może nastąpić na skutek utraty masy ciała. Do dodatkowych zalet diety warzywnej należy to, że jest to dieta tania i prosta.
Dieta warzywna sprawdza się w czasie, gdy nasz organizm potrzebuje zastrzyku witamin, czyli najczęściej po zimie, kiedy spożywamy większą ilość przetworzonych produktów. Dlatego najlepszym momentem na zastosowanie diety warzywnej jest wiosna.

Na czym polega dieta warzywna?

Codzienna dieta powinna zawierać 5 porcji warzyw lub owoców. Jednak, aby stracić na wadze niezbędne jest zwiększenie ilości porcji warzyw. Dieta warzywna polega na tym, że przez 5 - 7 dni je się tylko warzywa. W tym czasie należy wyeliminować inne produkty takie jak mięso, pieczywo, słodycze oraz kawę i czarną herbatę. W diecie warzywnej nie określa się ilości warzyw, które można spożyć czy liczbę posiłków. Warzywa można jeść w dużych ilościach, aż do uczucia sytości. Warzywa można przygotowywać w dowolny sposób: gotować na parze, na półtwardo, w postaci zupy czy jeść na surowo. W diecie tej sprawdzą się również warzywa kiszone, duszone i blanszowane. Można także spożywać warzywa w postaci surówek lub sałatek. Do przyprawienia można użyć zioła, pieprz i cytrynę. Nie należy stosować soli.
Podczas stosowania diety warzywnej należy pamiętać o piciu dużej ilości wody niegazowanej (około 1,5 do 2 l). Dozwolone jest także picie zielonej herbaty.
Po upływie 5 dni można wprowadzać do diety nabiał w postaci maślanki, masła, jogurtu czy chudego mięsa i gotowanej ryby.

Dieta warzywna a najlepsze warzywa na odchudzanie

Powszechnie wiadomo, że nie wszystkie warzywa przyspieszają odchudzanie. Dodatkowo, niektóre zawierają mniejszą ilość kalorii, a większą witamin i składników odżywczych. Warzywa, które sprzyjają odchudzaniu, to te zielone: szpinak, brokuły, kapusta czy brukselka.

Poniżej przedstawiamy 5 najlepszych warzyw na odchudzanie:

Brokuły - nie zawierają tłuszczu i składają się z wody, witamin, składników mineralnych, węglowodanów i białka. Zawarte w brokułach węglowodany spalane są powoli, zatem dostarczają energii na długie godziny.
Brukselka i kapusta – są do siebie podobne ze względu na dużą zawartość błonnika i niewielką ilość kalorii. Są popularnym składnikiem diety ze względu na śladową zawartość tłuszczu i kalorii. Natomiast bogate są w witaminy i składniki odżywcze takie jak witamina C, A, K, B6, kwas foliowy, mangan czy potas.
Fasolka i marchew – fasolka bogata jest w białko i błonnik. Maja niską zawartość tłuszczu, a dodatkowo smakuje nawet na surowo. Można ją dodać do sałatek lub jeść prosto z puszki. Natomiast marchew bogata jest w witaminy A, K, C oraz składniki mineralne. Podobnie jak fasolka można jeść ją na surowo.
Pory – są dobą alternatywą dla cebuli. Można je dodawać do sałatek i surówek. Pory posiadają mnóstwo witamin i składników odżywczych.
Szpinak – to kolejne warzywo, które sprzyja odchudzaniu. Szpinak jest popularny w wegetariańskich dietach ze względu na bogactwo witamin i składników odżywczych takich jak A, C, K, E, B6, ryboflawina, kwas foliowy, żelazo, wapno, fosfor, magnez, potas, miedź i mangan. Dodatkowo jest ma dużą ilość błonnika.
Inne warzywa, które pomogą Ci schudnąć to: czerwona i zielona papryka, soki warzywne, sok z marchwi, sos pomidorowy, sałata rzymska.
Lista polecanych warzyw:
- brokuły, rzodkiewka, szpinak, brukselka, kalafior, por, kapusta,  sałata, marchewka, burak ćwikłowy, kalarepa, czosnek, pietruszka, ogórek.

Dieta warzywna a sok z warzyw

Jednym ze sposobów zwiększenia spożycia warzyw jest włączenie do swojej diety soków warzywnych. Dzięki temu Twój organizm wchłonie więcej witamin i składników odżywczych.
Na początku możesz przygotowywać sok z warzyw, które lubisz spożywać w całości. Potem możesz stopniowo dodawać inne warzywa (np. takie jak kapusta).
Sok warzywny możesz wzbogacić sokiem z owoców: cytryny, limonki, żurawiny czy kokosu. Do soku z warzyw warto dodać odrobinę imbiru, który przyniesie korzyści zdrowotne dla całego układu sercowo-naczyniowego.
Sok z warzyw, pomimo dużej zawartości witamin, ma także kilka minusów. Jest to przede wszystkim brak błonnika, który nie zapewni Ci poczucia sytości i nie przyspieszy metabolizmu. Zatem nie rezygnuj ze spożywania surowych czy gotowanych warzyw. Sok warzywny jest jedynie dodatkiem do diety warzywnej.

Dieta warzywna a fasola

Czy wiesz, że porcja fasoli ma taką samą ilość białka co porcja mięsa? Zawartość kalorii jest podobna, ale ilość tłuszczu w fasoli jest śladowa. Fasola zawiera dużą ilość błonnika, a ponadto bardziej wypełni Twój żołądek.

Dieta warzywna a ekologiczne warzywa

W diecie warzywne jakość warzyw ma ogromne znaczenie, dlatego tak ważne jest spożywanie ekologicznych warzyw, czyli uprawianych bez użycia pestycydów czy nawozów. Zatem warto kupować warzywa na lokalnych rynkach lub bezpośrednio od rolników, dzięki temu będziesz mieć pewność, że zakupione warzywa są świeże.

Dieta warzywna jadłospis (przykładowy jadłospis)Dieta warzywna przepisy


I dzień
Pierwsze śniadanie: Sałatka ze świeżych warzyw, 200 ml soku z marchwi
Drugie śniadanie: sok z warzyw, surówka z marchewki i selera z odrobiną soku z cytryny
Obiad: sałatka z rzepy (1 rzepę, 1 jabłko, 2 marchewki ścieramy na tarce, a następnie dodajemy kilka kropli soku z cytryny); szaszłyki z warzyw (kolorowa papryka, cukinia, cebula – pieczone na grillu lub w piekarniku)
Kolacja: mała główka sałaty z ogórkiem, cebulą i pietruszką, krem z jarzyn

II dzień
Śniadanie: sok pomidorowy, sałatka z sałaty, pomidora, ogórka i odrobina oliwy z oliwek
Drugie śniadanie: surówka z marchwi i selera
Obiad: Zupa z kalafiora (ugotować kalafior z marchewką, pietruszką i wodą; doprawiamy oregano, a następnie miksujemy na krem)
Kolacja: zapiekane warzywa, surówka z kapusty kiszonej i marchewki

III dzień
Śniadanie: 200 ml soku marchewkowego, surówka z białej rzodkwi, posiekanej cykorii z dodatkiem pietruszki
Drugie śniadanie: surówka z sałaty lodowej, ogórka i szczypiorku
Obiad: duża porcja różnych warzyw, gotowane na parze brokuły z dodatkiem oliwy z oliwek, surówka z ogórka kiszonego i pomidora
Kolacja: leczo z warzyw (ogórki kiszone, papryka zielona i czerwona, pomidory, cukinia i cebula; wszystkie składniki pokroić, dusić w niewielkiej ilości wody; po uzyskaniu miękkiej konsystencji wrzucić liść laurowy; przyprawić zmieloną, słodką papryką i pieprzem ziołowym)

IV dzień
Śniadanie: sok warzywny, sałatka z ogórka, pomidora, żółtej papryki, liści szpinaku i sałaty rukoli. Całość skropić oliwą z oliwek, sokiem z cytryny oraz ziołowymi przyprawami.
Drugie śniadanie: sok z pomidora lub marchewki, pasztet warzywny
Obiad: gotowany kalafior z sosem warzywnym, koktajl warzywny (zmiksować: 3 marchewki, pół selera, mała cebula i 4 sparzone i obrane ze skórki pomidory)
Kolacja: surówka z papryki, pomidora i cebuli, brokuł gotowany

V dzień
Śniadanie: sok warzywny, surówka z sałaty lodowej, ogórka i szczypiorku
Drugie śniadanie: sok marchewkowy, sałatka z pomidorów
Obiad: zupa jarzynowa z cukinią; papryka nadziewana warzywami (2 papryki, seler, pietruszka, 2 marchewki, 1 cebula, 2 ząbki czosnku zmiażdżone,500 ml przecieru pomidorowego, zioła prowansalskie , woda; farsz: starta i wymieszana marchewka, pietruszka i seler; sos: wymieszany przecier pomidorowy, zmiażdżony czosnek, pokrojona cebula i zioła prowansalskie; do wydrążonej i przyciętej papryki nalać po łyżce sosu, następnie napełnić farszem. Włożyć do naczynia żaroodpornego. Wierzch papryk polewamy sosem, a do pozostałej reszty sosu wlać 1 szklankę wody i wlać na dno naczynia, przykryć pokrywką; piec 1 godzinę w 160 stopniach.
Kolacja: leczo warzywne (3 papryki: czerwona, żółta i zielona, cebula, przecier pomidorowy,1 łyżka papryki słodkiej, 2 ząbki czosnku, pieprz i 1 łyżka ziół prowansalskich; pokroić paprykę i cebulę w kostkę; dodać czosnek, paprykę słodką, pieprz, zioła i dusić warzywa; po kilku minutach dodać przecier pomidorowy; mieszać i gotować aż papryka będzie miękka; do leczo można także dodać pomidory, kabaczek i cukinię).

Dieta warzywna efekty:

Dieta warzywna przynosi bardzo szybko efekty w postaci zgubionych kilogramów. Jeśli będziesz trzymać się zasad, możesz stracić 3 - 5 kg. Jednak, aby ustrzec się przed efektem jo-jo warto po jej zakończeniu wprowadzać pozostałe składniki (chleb, mięso) stopniowo. A oto efekty diety warzywnej:
- Stabilizacja ciśnienia krwi i poziomu cukru.
- Regulacja pracy przewodu pokarmowego.
- Usunięcie toksyn z organizmu, oczyszczenie przewodu pokarmowego.
- Usunięcie zapasu tłuszczu.
- Utrata wagi.
- Obniżenie poziomu cholesterolu.
- Regeneracja organizmu.
- Dostarczenie organizmowi dużej ilości witamin i składników odżywczych.
- Poprawa stanu skóry.
- Spożywane posiłki są niskokaloryczne, zatem możesz czuć się senny.

Uwagi:

- Diety warzywnej nie należy stosować dłużej niż 7 dni, gdyż nasz organizm potrzebuje różnych składników odżywczych i witamin, a których same warzywa nie mogą nam dostarczyć.
- Dieta powinna być stosowana tylko przez osoby zdrowe. Nie powinny jej stosować kobiety w ciąży oraz młodzież.

- Uczucie głodu nie powinno występować w tej diecie, gdyż można jeść wszelkie warzywa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.