Reklama

wtorek, 13 sierpnia 2013

Jak zbierać i do czego stosować kardamon?

do czego kardamon, kardamon do kawy
fot. sxc.hu
Kardamon to królowa wśród przypraw, a na tronie zasiada obok samego pieprzu. Jeżeli nie słyszałeś wcześniej tego słowa, nie ma w tym nic wielce dziwnego, bowiem to jedna z najdroższych przypraw, jakie możemy znaleźć na rynku. Jest dosyć rzadka, ale niezwykle chętnie stosowana przez fanów różnego rodzaju przypraw, a jej zbieranie i wykorzystanie jest dosyć specyficzne, o czym przekonasz się poniżej. Przeczytaj poniższe porady, aby dowiedzieć się do czego kardamon zastosować. Może dodać kardamon do kawy?
porady poradnikKardamon zbiera się bardzo trudno, bowiem posiada on bardzo delikatne torebki nasienne i nieodpowiednie zbiory mogą doprowadzić do wysypania się cennych nasionek. Zbiera się go jesienią i trzeba bardzo dokładnie oszacować moment, w którym trzeba go zebrać, bowiem jego „przejrzałość” utrudnia efektywne podnoszenie.
porady poradnikKiedy już obetniesz torebki nożyczkami, musisz szybko je osuszyć w dowolny sposób, a następnie wymyć i posortować pod względem wielkości oraz barwy. Stosować można zarówno całe nasiona, jak i ich sproszkowaną wersję.
porady poradnikPrzyprawa posiada wiele cennych olejków eterycznych, takich jak kamfora czy borneol, co dodatkowo podnosi jej wartość. W Starożytnym Egipcie stosowany był nawet jako dodatek do perfum.
porady poradnikDo czego zastosować kardamon? Kardamon idealnie nadaje się do różnego rodzaju dań (na zimno i na ciepło), ze względu na swój charakterystyczny, intensywny smak. Szczególnie używaj go do mięs, kiełbas, ryb i ciast (znakomicie smakuje w świątecznym pierniku i owocowych ciastkach). Znakomicie sprawdza się zarówno w daniach pikantnych, jak i słodkich.
porady poradnikMożesz również dzięki niemu urozmaicić smak swojej herbaty czy kawy. Kardamon do kawy podawany jest często w kawiarniach. Dzięki niemu możesz także usunąć nieprzyjemny zapach oraz smak czosnku i alkoholu w ustach. Poruszając temat alkoholu nie można zapominać, że kardamon znakomicie pasuje do whisky, bowiem jego intensywny smak i zapach dodają pikantnego, przyciągającego aromatu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.