Reklama

piątek, 2 sierpnia 2013

Jak postępować, gdy zabraknie pieniędzy na raty?

co zrobić kiedy zabraknie Ci pieniędzy na raty kredytu
Kłopoty za spłatą kredytu mogą przydarzyć się każdemu. Nie wpadaj w panikę, poszukaj różnych dróg wyjścia. Przeczytaj poniższe porady, aby dowiedzieć się co zrobić w sytuacji, kiedy zabraknie Ci pieniędzy na raty kredytu.
 fot. sxc.hu   
porady poradnikNa początku powinieneś przygotować się do rozmowy z bankiem. Przeczytaj umowę kredytową, z której dowiesz się ile masz czasu na znalezienie rozwiązania i co Cię czeka jeżeli nie będziesz spłacać rat.
porady poradnikZrób naradę rodzinną. Może ktoś z rodziny ma oszczędności, które mógłby pożyczyć? Może posiadasz zbędne rzeczy, które mógłbyś sprzedać i zapłacić kilka rat?
porady poradnikZbierz dokumenty, które świadczą o tym, że wpadłeś w kłopoty finansowe nie z własnej winy, np. zaświadczenie o chorobie, wypowiedzenie umowy o pracę.
porady poradnikO swoich kłopotach poinformuj natychmiast bank, nie czekaj, aż sam się upomni. Zaproponuj bankowi korzystne rozwiązania - zarówno dla Ciebie, jak i banku.
porady poradnik*  Poproś o WAKACJE KREDYTOWE, czyli zawieszenie spłaty nawet na kilka miesięcy. Możesz zaproponować umożliwienie spłaty samych rat kapitałowych lub tylko odsetek. Po wakacjach kredytowych wysokość rat będzie trochę większa. Pamiętaj zaproponować takie rozwiązanie, gdy spodziewasz się problemów, a nie gdy już je masz.
krok6*  WYDŁUŻENIE SPŁATY. Wydłużenie okresu kredytowania jest możliwe, ale w tym wypadku dużą rolę odgrywać będzie wiek kredytobiorcy. Całkowity koszt kredytu wzrośnie, ale wysokość rat zmaleje.
krok7* DODATKOWY KREDYTOBIORCA. Przystępująca osoba pokrywa swoim wkładem część rat. Jednym z warunków jest wysokość dochodów osiąganych przez taką osobę.
krok8* ZAMIEŃ STARY KREDYT NA NOWY, na korzystniejszych warunkach. Tzw. kredyt refinansowany przyznawany jest na spłatę kredytu hipotecznego, jeżeli brałeś kredyt, kiedy oprocentowanie i marże były wyższe niż obecnie. Należy tutaj dokładnie przeanalizować nową umowę kredytową. Uważaj na dodatkowe opłaty!
krok9
* CZASOWE ZAWIESZENIE. Polega na zawieszeniu spłaty kapitału kredytu - spłacasz jedynie odsetki.
krok10

* KREDYT KONSOLIDACYJNY. Zastąp kilka kredytów jednym, z niższą ratą i odsetkami.

krok11
* ZMIANA TYPU RAT. Zamień raty z malejących na równe.
krok12
* ZASTAWIENIE MIESZKANIA LUB DZIAŁKI. Kredyty gotówkowe i te z kart kredytowych należą do najdroższych. Zastanów się, czy nie warto zamienić takich kredytów na jeden - hipoteczny.
krok13
Jeżeli negocjacje z bankiem nie pomogą, sprzedaj mieszkanie lub samochód. Nie czekaj, aż zrobi to komornik, który może zlicytować nieruchomości za niższą cenę i pobrać dodatkowe opłaty. Pamiętaj, żeby poinformować o tym bank, który zawiesi spłatę kredytu lub nie będzie naliczać odsetek.
krok14
Jeżeli pomimo sprzedaży majątku nie będziesz w stanie spłacić kredytu - możesz ogłosić upadłość konsumencką, jednak tylko w przypadku niezależnych od Ciebie okoliczności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.