Reklama

środa, 5 września 2012

Jak inwestować pieniądze? (dywersyfikacja portfela)


Inwestowanie, jako forma zwiększenia swoich zysków, może przybrać różne formy. Decydując się na inwestycje możemy skoncentrować się wyłącznie na jednej formie, bądź zdecydować na ich zróżnicowanie, co nazywane jest dywersyfikacją portfela inwestycyjnego. Po co nam dywersyfikacja? Głównie po to, aby zminimalizować ryzyko inwestycyjne.


1. Dywersyfikacja portfela w praktyce oznacza, że w tym samym czasie możemy zainwestować w różnego rodzaju instrumenty finansowe i w momencie, kiedy jeden przyniesie nam straty, będziemy w stanie pokryć je dzięki zyskom osiągniętym za pomocą innego instrumentu.

2. Jeżeli zdecydujemy się na przykład na zainwestowanie części środków w akcje (których ryzyko jest dość duże), wówczas pozostałe środki warto zainwestować na przykład w papiery wartościowe lub obligacje, których ryzyko inwestycyjne jest znacznie mniejsze.

3. Pojawia się jednak pytanie o proporcje naszych inwestycji. Jeśli nie chcemy podejmować zbyt dużego ryzyka, wówczas dobrze jest większość środków zainwestować w obligacje bądź fundusze stabilnego wzrostu, a mniejszość w akcje. Jeśli jesteśmy natomiast gotowi na podjęcie ryzyka, wtedy proporcje możemy odwrócić.

4. Dywersyfikacji możemy dokonywać także poprzez inwestowanie w spółki giełdowe zróżnicowanie pod względem sektora gospodarki. Wówczas w przypadku kryzysu jednego z sektorów utrata wartości portfela jest o wiele niższa niż w przypadku inwestycji w spółki z tego samego sektora.

5. Inną formą dywersyfikacji może być inwestowanie w fundusze, które lokują w akcje także poza granicami starego Kontynentu. Inwestowanie na różnych kontynentach nie jest dziś problemem, głównie dzięki postępowi technicznemu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.