Reklama

poniedziałek, 17 lutego 2014

Dieta owocowo-warzywna, skuteczność, efekty.

Każdy zdaje sobie sprawę z tego jak ważne są owoce i warzywa w codziennym jadłospisie. Nie potrzebna jest żadna „dieta – cud”. Wystarczy spożywać odrobinę więcej świeżych produktów pochodzenia roślinnego, a po dodaniu owoców i warzyw do posiłków, nie będziesz już chciał zmieniać swoich nawyków. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze.

To chyba nie dziwi, że większość Polaków nie je wystarczająco dużo warzyw i owoców. Dietetycy sugerują, że dieta każdego człowieka powinna zawierać około pięciu porcji owoców lub warzyw dziennie. Wiele osób uważa to za trudne do wcielenia w codzienną rutynę, ale przy odrobinie kreatywności i informacje stanie się to bardzo proste, a nasza dieta wiele zyska.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się co może dieta bogata w produkty roślinne zrobić dla Ciebie? Poza tym, że owoce i warzywa są pyszne mają także niesamowite korzyści dla zdrowia. Ludzie, którzy jedzą różne owoce i warzywa zwykle mniej chorują na takie choroby jak: choroby serca, cukrzyca czy rak. Taka dieta odejmuje lat i sprawia przyjemność.

Owoce i warzywa oferują cudowny wybór smaków, kolorów, zapachów i tylko czekają, aby je zjeść. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zmaksymalizować korzyści zdrowotne z ich jedzenia.Wybierz jak najbardziej kolorowe warzywa i owoce, które zawierają o wiele więcej składników odżywczych w porównaniu do tych jaśniejszych. Sugeruje się wybór ciemnego szpinak jako zdrowszej alternatywy dla bladej sałaty lodowej, a także kolorowych warzyw, jak pomidory czy marchew. Są one dobrym źródłem karotenoidów, witaminy A, które mogą pomóc w zapobieganiu chorobom serca. Zatem im bardziej kolorowa dieta, tym lepiej.Uważaj na paczkowaną "zdrową" żywność, Twoja dieta nie zyska na niej wiele. Ostatnie badania pokazały, że wiele gotowych posiłków, które reklamowane są jako składające się włączenia z owoców i warzyw zawiera sporo dodatkowej soli i nie mają dużo błonnika. Aby tego uniknąć, należy przygotowywać jak najwięcej posiłków samemu. Wtedy będziesz wiedzieć dokładnie, co jesz. Spróbuj użyć jak najmniej soli, a zamiast niej dodawaj do potraw zioła i przyprawy.Najbardziej zdrowa dieta to taka która zawiera jak najwięcej świeżych produktów, gdyż zawierają  najwięcej witamin i składników odżywczych. Poza sezonem, mrożone owoce i warzywa są bardzo dobrym rozwiązaniem. Zazwyczaj zbierane są, gdy dojrzeją, a następnie od razu mrożone, by nie stracić za dużo składników odżywczych. Warzywa w puszkach, choć nadal zdrowe, powinno być ostatecznym rozwiązaniem, ponieważ wiele witamin C i B jest niszczonych w procesie gotowania.Zwróć uwagę na sposób przygotowania. Najwięcej korzyści otrzymasz z owoców i warzyw, jeśli będziesz je jeść na surowo. Jeżeli zamierzasz je ugotować, to najlepiej będzie jeśli wybierzesz gotowanie na parze. To dzięki temu warzywa nie tracą witamin w wodzie do gotowania. Specjaliści od żywienia sugerują, by wodę po gotowaniu ponowne wykorzystać, na przykład można użyć takiej wody do zrobienia sosu.

Wypróbuj przepisy, w których składnikach występują świeże owoce lub warzywa. Dzięki temu Twoja dieta będzie bardziej wartościowa. Na śniadanie zrób koktajl albo jogurt z pokrojonymi bananami, truskawkami lub jagodami. Wystarczy zmiksować świeże owoce, jogurt i miód. Dodaj warzywa, takie jak szpinak, pieczarki i paprykę, by przygotować omlet lub jajecznicę. Na drugie śniadanie zjedz świeże owoce. Dodaj zieloną sałatkę do obiadu albo kolacji. Proste dodatki, takie jak żółty, pomidor, papryka czy awokado mogą sprawić, że zwykła sałata będzie smakować jeszcze lepiej. Natomiast suszone owoce będą idealną przekąską pomiędzy posiłkami, które z pewnością dodadzą Ci energii.Zdrowa dieta to dieta racjonalna, zawierająca dużo owoców i warzyw. Istnieje wiele sposobów, aby dodać je do swojego menu. Zacznij od spożywanie kilku owoców i warzyw każdego dnia, a stanie się to częścią rutyny. Zanim się zorientujesz, będziesz na dobrej drodze ku zdrowiu. Nie istnieje żadna idealna dieta, bądź „dieta – cud”, a jedynie zdrowy rozsądek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.