Reklama

sobota, 22 lutego 2014

Jak porozumieć się z małym dzieckiem?


jak porozumieć się z małym dzieckiemfot. sxc.hu
Zanim nasza pociecha zacznie ku naszej radości mówić i jasno sygnalizować nam swoje potrzeby, upłynie jeszcze wiele czasu. Póki co rodzicom małych dzieci pozostaje jedynie domyślanie się i próba rozpoznawania różnych rodzajów płaczu malucha. Oto kilka sposobów na to jak porozumieć się z małym dzieckiem.
porady poradnik
Przede wszystkim staraj się obserwować swoją pociechę i jej zachowanie w określonych sytuacjach. Łatwo zauważysz, że niemowlę inaczej płacze, kiedy jest głodne, a inaczej sygnalizuje mokrą pieluchę. W ten sposób szybciej zorientujesz się, co dolega maluchowi.
porady poradnikUważne wsłuchiwanie się w jego potrzeby i sygnały przez niego wysyłane, a także cierpliwość w poznawaniu języka malutkiego dziecka, to już połowa sukcesu w procesie porozumiewania się z malutkim człowieczkiem.
porady poradnikJeśli twoje dziecko jest troszkę większe, ale posługuje się tylko kilkoma słowami lub w ogóle jeszcze nie mówi, staraj się jak najwięcej do niego mówić. Udowodniono, że dzieci, do których rodzice mówią bardzo dużo, same szybciej zaczynają też mówić.
porady poradnikStaraj się mówić do dziecka w każdej sytuacji, opisując mu to, co dzieje się wokół was. Jeśli jesteście na spacerze pokazuj drzewa, liście, nazywaj auta, zwierzęta, które mijacie. W domu podczas prac domowych opowiadaj, co właśnie robisz.
porady poradnikJeśli dziecko czegoś się domaga, ale nie jesteś pewna jego potrzeby zapytaj, wskazując na dany przedmiot. Kiedy na przykład nasz dwulatek mówi „picie” lub mniejszy maluch popłakuje, możesz zapytać wprost o jego potrzebę: „Czy Jasiu chce pić?”, „Dać Jasiowi kubeczek?”. Zwracając się w ten sposób do dziecka i powtarzając pewne wyrazy, pozwalasz dziecku na ich zapamiętywanie i kojarzenie z konkretną sytuacją. W tym przypadku z potrzebą napicia się.
krok6Staraj się zwracać do dziecka po imieniu; „Czy Kasia chce jeść?”, „Czy Michała coś boli?”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.