Reklama

wtorek, 11 lutego 2014

Jak nauczyć dziecko płynnie czytać?


jak nauczyć dziecko czytaćfot. sxc.hu
Niejeden rodzic marzy o tym, by jego dziecko szybko zaczęło czytać. Jednak niewielu wie, jak się od tego zabrać, by nauka nie była dla dziecka przymusem i by przyniosła oczekiwane efekty. Przeczytaj poniższe rady, aby dowiedzieć się jak nauczyć dziecko czytać.

porady poradnik
Przede wszystkim pamiętaj, że każde dziecko jest inne i w innym tempie się rozwija. To, że pięcioletnie dziecko twojej koleżanki płynnie czyta bajki, nie znaczy, że tego samego musisz wymagać od swojego dziecka.
porady poradnikTak naprawdę, aby dziecko mogło płynnie czytać, potrzebne są regularne ćwiczenia. Staraj się codziennie zachęcać swoją pociechę do czytania chociaż kilku zdań. Możesz też na przykład codziennie czytany fragment powiększać o jedno zdanie.
porady poradnikJeśli widzisz, ze twoje dziecko jest już zmęczone lub rozkojarzone. Zrób przerwę, pozwól mu się pobawić. Nauka rozkojarzonego dziecka nie przyniesie efektów.
porady poradnikJeśli czytając słyszysz, że maluch zjada literki, przekręca słowa, w sposób przyjazny zwróć mu uwagę.
porady poradnikAby w ogóle nauka czytania przyniosła efekty pokaż dziecku, że ty tez lubisz książki, ze czytanie to fantastyczna przygoda. I aby czytanie, a w późniejszym etapie i płynne czytanie nie było dla dziecka przymusem, lecz przyjemnością, już od małego powinniśmy oswajać je z książką.
krok6W chwili obecnej do biblioteki w dziale dziecięcym możesz zapisać już małe dziecko. Nie wahaj się i zapisz swoją pociechę. Wspólnie wybieranie ciekawych książek może okazać się wspaniałą formą spędzania wspólnego czasu z dzieckiem.
krok7Początkowo do czytania wybieraj dziecku krótkie książeczki z dużymi literami. Dzięki temu będzie mu łatwiej czytać. Pomocna może okazać się również linijka, dzięki której poszczególne linijki nie będą się zlewać.
krok8Nie krytykuj dziecka podczas czytania nawet, jeśli błędów jest dosyć dużo. Staraj się raczej dawać mu wskazówki. Stwórz mu przyjazną i zaciszną atmosferę, tak by w pełni mógł się skupić na czytaniu. Ciężkie początki, nerwowa atmosfera, lub twój krzyk i dezaprobata skutecznie zniechęcą dziecko do czytania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.